W dniu 22.02.2022 r. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny spotkał się z Minister Steffi Lemke z niemieckiego organu zajmującego się ochroną konsumentów.
Tematem spotkania była wymiana doświadczeń obu instytucji, dyskusja o rozwoju cyfrowym i bezpieczeństwie produktów.
W dniu 22.02.2022 r. w UOKiK odbyła się wizyta Steffi Lemke, Federalnej Minister Środowiska, Ochrony Przyrody, Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Konsumentów. Celem spotkania było przedstawienie kompetencji obu instytucji, wymiana doświadczeń, a także dyskusja nad możliwościami współpracy np. w zakresie bezpieczeństwa produktów. Szefowie obu urzędów poruszyli także temat ochrony konsumentów w świecie cyfrowym i sztucznej inteligencji.
- Obserwujemy dynamiczny rozwój działalności przedsiębiorców w przestrzeni cyfrowej. Wraz z rozwojem wielu nowych możliwości po stronie konsumentów, rodzą się także zagrożenia, które staramy się niezwłocznie identyfikować i przeciwdziałać naruszeniom praw konsumentów, także w sieci. Do tego konieczna jest współpraca z urzędami konsumenckimi z innych krajów UE, dlatego cieszy mnie dzisiejsza wizyta Pani Minister Lemke – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
Ważnym tematem rozmów była również współpraca w zakresie bezpieczeństwa produktów oraz funkcjonowania unijnego systemu Safety Gate - RAPEX (ang. Rapid Alert System for dangerous non-food products). Jest to unijny system szybkiej wymiany informacji o niebezpiecznych produktach nieżywnościowych. Głównym jego celem jest zapewnienie dobrej komunikacji między członkami Unii i Komisją Europejską na temat produktów stwarzających zagrożenie. W systemie znajdują się także dane o działaniach, jakie podjęły państwa członkowskie bądź sami przedsiębiorcy, aby wykluczyć lub ograniczyć obrót niebezpiecznymi produktami. W systemie Safety Gate - RAPEX uczestniczą państwa należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (27 członków Unii Europejskiej oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia). Szefowie obu organów ochrony konsumentów rozważyli możliwości współpracy w zakresie wykrywania i wycofywania z rynku produktów, które mogą stwarzać zagrożenie.
– Polska aktywnie uczestniczy w systemie RAPEX - w 2021 r. zgłosiliśmy do systemu 158 notyfikacji niebezpiecznych produktów, co plasuje nas na 5 miejscu wśród krajów biorących udział w systemie. Państwa członkowskie reagują również na zgłoszenia dokonywane przez UOKiK. Pokazuje to, że działania UOKiK i Inspekcji Handlowej mają wymiar ogólnoeuropejski i wpływają na poprawę bezpieczeństwa nie tylko polskich konsumentów – dodaje Prezes UOKiK.
Źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów