Z inicjatywy starosty skarżyskiego Michała Jędrysa w środę 5 grudnia odbyła się w Skarżysku-Kamiennej sesja naukowa pt.:"Badania archeologiczne w północnej części regionu świętokrzyskiego - historia i perspektywy" zorganizowana przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i Powiat Skarżyski.

W sesji udział wzięło ponad 60-u naukowców reprezentujących różne ośrodki akademickie z terenu całej Polski. Podczas spotkania omawiany był m.in. stan badań archeologicznych dotyczący województwa świętokrzyskiego, ale nie tylko dyskutowano także nad kierunkiem rozwoju archeologii i jej znaczeniu w obecnych czasach.

Podczas sesji odbyło się także uroczyste podpisanie listu intencyjnego. Ze strony Powiatu Skarżyskiego dokument podpisał Starosta Skarżyski Michał Jędrys i Wicestarosta Waldemar Mazur, natomiast ze strony Uniwersytetu dokonała tego prof. dr hab. Elżbieta Zybert dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, w której imieniu list przekazywał prof. dr hab. Wojciech Nowakowski dyrektor Instytutu Archeologii UW.

Starosta skarżyski podkreślił, że poczynione zostały z obu stron wszelkie kroki mające doprowadzić do nawiązania współpracy w zakresie działalności badawczo –dydaktycznej w dziedzinie archeologii prowadzonej przez Uniwersytet na terenie Powiatu Skarżyskiego. Starosta nie krył zadowolenia z faktu podjęcia współpracy z renomowanym ośrodkiem akademickim, który dysponuje wybitna kadrą naukową. Daje to ogromne możliwości Powiatowi Skarżyskiemu na znalezienie się w centrum zainteresowań wielu środowisk, co w konsekwencji jest szansą na rozwój turystyczny i stanowi niewątpliwie niepowtarzalną promocję dla powiatu i okolic. Pierwsze oznaki tej współpracy są już widoczne, od 5 do 7 grudnia przez Skarżysko przewinie się ponad 100 osób z całej Polski, które są zainteresowane prowadzeniem badań w Powiecie Skarżyskim i okolicach. Dalszych planów Starosta jeszcze nie zdradza, ale jak dodaje prof. Wojciech Nowakowski wszystkie kwestie zostaną niebawem uregulowane umową o współpracy, która daje szansę Powiatowi Skarżyskiemu na zaistnienie, jako jedno z naukowych centrów dydaktyczno- badawczych, a Uniwersytetowi na rozszerzenie działalności naukowej w miejscu, które dysponuje niepowtarzalnym potencjałem i gdzie jest możliwość stworzenia zaplecza naukowego. W pozostałej części spotkania zaprezentowane zostały referaty przybyłych gości, które przeplatała gorąca dyskusja. Dla środowiska lokalnego najbardziej istotna była kwestia związana z rezerwatem archeologicznym Rydno poruszana przez Michała Przeździeckiego. W prezentacji omówiony został m.in. temat nieustannej degradacji zabytkowego obiektu. Prelegent od kilku lat prowadzi obserwacje i badania na terenie rezerwatu, co pozwoliło mu uchwycić zachodzące niestety negatywne zmiany. Eksploatowanie „Rydna” związane z nielegalnym wywozem piachu z terenu rezerwatu powoduje degradację stanowisk archeologicznych, które stanowią pozostałości po działalności człowieka z okresu paleolitu. Stąd jak podkreślał prelegent ogromna rola samorządu i lokalnego środowiska, które zobowiązane jest dbać o tak cenny w skali światowej obiekt i edukować najmłodszych, aby szanowali rezerwat i nie niszczyli go bezmyślnie.

 

             DSC 5969

 DSC 5966

DSC 5945

DSC 5930

DSC 5961DSC 5935

DSC 5927

DSC 5939DSC 5951DSC 5946

W sesji uczestniczył rzewodniczący Rady Powiatu Skarżyskiego Eugeniusz Cichoń

DSC 5954

W sesji udział wzieli Krzysztof Zemeła- Dyrekto II LO im. Adama Mickiewicza  w Skarżysku-Kamiennej, Ryszard Sowa - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego, dr Piotr Kardyś, Jan Włodarczy Prezes Oddziału PTTK w Skarżysku-Kamiennej, Paweł Rzuchowski Prezes Stowarzyszenia PraOsada Rydno

DSC 5982

           Wystąpienie Przemysława Dulęba"Przemiany kulturowe w zachodniej Małopolsce od V do I w. przed Chr. Okres lateński czy okres     przedrzymski?

                                                                              część posterowa  

DSC 5987

DSC 5984

                  DSC 5986 DSC 5995


DSC 6003

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

\

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

prof. Joanna Kalaga  - Wiślica – co zostało z tamtych lat

DSC 6004

 

 


 

 

 

 

 

2012-2022 Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej.