Już 29 listopada w Skarżysku-Kamiennej odbędzie się sesja naukowa pt.: „Mogę i chcę – kompetencje kluczowe u dzieci z autyzmem”. Celem tej inicjatywy jest przełamywanie barier, rozwijanie otwartości i budowanie zrozumienia w odniesieniu do osób dotkniętych autyzmem. Organizatorem sesji jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Skarżysku-Kamiennej, a patronat objęli: Fundacja Synapsis, Porozumienie Autyzm Polska oraz Starosta Skarżyski Michał Jędrys.

Wyobraź sobie, co by było, gdybyś któregoś dnia obudził się, a świat którego dotychczas doświadczałeś zmysłami byłby inny niż zawsze: sól byłaby gorzka, wrzątek nie parzyłby, a ludzie zamiast mówić wydawaliby niezrozumiały dla ucha szum. Co więcej, nikt oprócz ciebie nie dostrzegałby tych zmian. Tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem.  

Autyzm wprowadza zmysły w błąd! Powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. Choroba ta zmienia percepcję świata, zniekształcając pracę naszych zmysłów na wiele, wiele sposobów.Autyzm dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie. To najczęściej występujące zaburzenie rozwojowe. W Wielkiej Brytanii i USA aż 1% populacji cierpi na zaburzenia autystycznego spektrum. Szacuje się, że w Polsce wykrywany jest u jednego dziecka na około 300. To właśnie z tego powodu ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata.

Problemom osób dotkniętych autyzmem poświęcona będzie też sesja naukowa pt.: „Mogę i chcę – kompetencje kluczowe u dzieci z autyzmem”, która odbędzie się 29 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Do udziału w konferencji zaproszono wybitnych specjalistów w tej dziedzinie. Będą to: Joanna Grochowska – wiceprezes Zarządu Fundacji SYNAPSIS oraz dr Anna Prokopiak – z Fundacji ALPHA Lublin. Wykład wygłosi również Jadwiga Laliczyńska – Babczyk – pedagog specjalny ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Skarżysku-Kamiennej. Prelegenci skupią się na autyzmie u dzieci i mówić będą o tym, jak skutecznie wspierać ich rozwój intelektualny i społeczny. Wykłady uzupełni wystąpienie Doroty Czarneckiej-Nowak – mama dwojga dzieci z autyzmem, która podzieli się ze słuchaczami swoimi doświadczeniami.    

Interesującym punktem sesji będzie promocja książki Miguela Gallardo „Maria i ja . Książka powstała z inicjatywy Fundacji Orange, nakładem Wydawnictwa Egmont i dzięki wsparciu merytorycznemu Fundacji SYNAPSIS. W Polsce ukazała się w październiku tego roku. Inspiracją do napisania opowieści była córka autora: Maria ma 12 lat, zaraźliwy śmiech, unikalne poczucie humoru i autyzm.

To subtelna, obiektywna, ale przede wszystkim pełna ciepła i humoru opowieść, która wprowadza nas w świat osoby z autyzmem i pomaga ten świat odkrywać. Patrzymy na Marię oczami ojca, próbujemy zrozumieć jej potrzeby, lęki, niepokoje. Założeniem publikacji jest szerzenie wiedzy o autyzmie, a tym samym – ułatwianie osobom z tym zaburzeniem pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym. Dodajmy, że książka miała swoją promocję w największych miastach Polski: Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Katowicach. Już wkrótce do tych miast dołączy także Skarżysko-Kamienna.

- Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do rozmowy na temat wyjątkowości osób z autyzmem, tego co je wyróżnia i czyni niepowtarzalnymi, a będzie to możliwe już 29 listopada podczas sesji naukowej „Mogę i chcę – kompetencje kluczowe u dzieci z autyzmem” w Miejskim Centrum Kultury - zachęca starosta skarżyski Michał Jędrys.

plakat-autyzm-el-pop

2012-2022 Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej.