I prezentujemy ostatni fragment fotografii naszego cyklicznego konkursu „Powiatowe Fotocięcia”.
Jeśli już zgadłeś, co przedstawia i gdzie znajduje się obiekt prezentowany na tym zdjęciui udaj się w to miejsce, zrób fotkę tego obiektu i wraz z odpowiedzią prześlij do nas na e-mail:
W treści e-mail poza odpowiedzią podaj pełne dane kontaktowe: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer telefonu kontaktowego.
Na odpowiedzi czekamy do 10 listopada 2012 r.
Przypomnijmy: Nasz konkurs Powiatowe Fotocięcia trwa od marca 2012. Co miesiąc prezentujemy Państwu charakterystyczne lub zabytkowe obiekty znajdujące się na terenie powiatu skarżyskiego. Na trzy osoby, które nadesłały w okresie trwania konkursu najwięcej prawidłowych odpowiedzi czekają nagrody rzeczowe. Ponadto jury, spośród wszystkich nadesłanych do konkursu fotografii, wybierze i nagrodzi według własnego uznania trzy zdjęcia wykonane w najciekawszy sposób.
A oto rozwiązanie zagadki wrześniowej. Na prezentowanym zdjęciu zamieściliśmy fragment charakterystycznego KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO W ŁĄCZNEJ ŚW. SZYMONA I JUDY TADEUSZA
fragment kościoła w Łącznej Kościół Św. Szymona i Judy Tadeusza (fot. UG Łączna)
Kościół parafialny w Łącznej jest obiektem stosunkowo młodym, ale jest obiektem niebanalnym i godnym odwiedzenia. Obiekt wzniesiony jest na planie krzyża, zbudowano go z czerwonego piaskowca. Architektura nawiązuje do cech romańskich (rozeta, okna, portal wejściowy, surowe ciosy kamienne) i elementów gotyku (wieżyczki, zwieńczenia, przypory boczne). Nad wejściem powyżej gzymsu, u podstawy wieży, wmurowana jest duża tablica pamiątkowa z datą - 1936. Tablica zawiera w centrum płaskorzeźbę Oko Opatrzności Bożej. Fronton z wieżą centralną i dwiema wieżyczkami bocznymi jest lokalną dominantą, ale wysokie zadrzewienia otoczenia kościoła ograniczają jej oddziaływanie przestrzenne w okolicy. Kościołowi towarzyszy niewysoka wolnostojąca dzwonnica na rzucie zbliżonym do kwadratu, z czterospadowym, piramidalnym dachem pokrytym gontem. Na dziedzińcu przykościelnym stoją wysmukłe drewniane krzyże misyjne. Całość otoczona ażurowym, ozdobnym ogrodzeniem metalowym. Obok kościoła usytuowany jest drewniany budynek dawnej plebanii, na planie litery L, z obudowanym gankiem bocznym. Budynek plebanii był oznaczony jako zabytek w „Spisie zabytków województwa Kieleckiego" wydanym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w 1981 roku, przy czym zapis dotyczył budynku murowanego. Tenże spis datował kościół na przełom XIX i XX wieku. (info zaczerpnięto z: www.laczna.pl)