O wyzwaniach stojących przed oświatą w powiecie skarżyskim dyskutowano w tym tygodniu na spotkaniu w Starostwie Powiatowym, którego inicjatorem był starosta skarżyski Michał Jędrys.
O konieczności kontynuowania rozpoczętych jeszcze w poprzedniej kadencji zmian w szkolnictwie podległym powiatowi skarżyskiemu mówił starosta Michał Jędrys otwierając spotkanie na temat perspektyw stojących przed oświatą w powiecie. Trwające blisko trzy godziny spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Wzięli w nim udział parlamentarzyści – Andrzej Bętkowski i Maria Zuba, przedstawiciele Zarządu Powiatu, związków zawodowych i Rady Powiatu Skarżyskiego oraz dyrektorzy i nauczyciele ze szkół i placówek oświatowych.
Punktem wyjścia do dyskusji była prezentacja przedstawiona przez członka Zarządu Powiatu Skarżyskiego Zenona Nowakowskiego. Szczegółowo zostały omówione wszelkie dane mające wpływ na kształt oświaty w powiecie. Wynika z nich, że sukcesywnie od roku 2000 liczba uczniów w szkołach podległych powiatowi spada. 12 lat temu ponad 7 500 uczniów uczęszczało do szkół ponadgimnazjalnych. W roku 2009 ta liczba była już niższa blisko o 50% i wynosiła 3 786 uczniów. Kolejne lata nie poprawiły tej sytuacji. W roku 2011 liczba uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych wynosiła 3 331, a prognozy na lata 2012-2013 wskazują, że w dalszym ciągu będzie spadać. Niepokojące są również statystyki dotyczące naboru do klas pierwszych. Jeszcze w 2009 roku było to blisko 1 100 uczniów. Tymczasem w oparciu o dane demograficzne prognoza na rok 2013-2014 wskazuje, że liczba uczniów w klasach pierwszych wynosić będzie już tylko ok. 800, a w kolejnych należy spodziewać się dalszego spadku. Konsekwencją coraz niższej liczby uczniów w szkołach powiatu jest również spadająca w widoczny sposób od roku 2009 liczba etatów nauczycielskich i mniejsza subwencja oświatowa. Jak wynika z wyliczeń za cztery lata subwencja w porównaniu to tegorocznej może być niższa nawet o ok. 1 mln złotych.
Po przedstawieniu tych danych starosta Michał Jędrys zachęcał uczestników debaty do dyskusji i podzielenia się spostrzeżeniami na temat dalszego funkcjonowania oświaty. Starosta pytał w jakim kierunku należy poprowadzić zmiany, by w przyszłości oświata działała dobrze, gwarantując stabilną pracę nauczycielom i wysoki poziom kształcenia uczniom. Pierwsze spotkanie nie przyniosło odpowiedzi na pytania starosty. Jednocześnie starosta podkreślił, że ważne jest, aby polityka oświatowa, którą prowadzić będzie Zarząd Powiatu w następnych latach wypracowana była wspólnie ze środowiskiem związanym z powiatową oświatą i po szerokich konsultacjach. Zdaniem starosty do rozmów należy wrócić i to jak najszybciej, by ustalić kierunki koniecznych zmian. Ciąg dalszy dyskusji zaplanowano na 5 września.