Wczoraj w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbyła się uroczystość upamiętniająca dramatyczne wydarzenia z 12 i 13 sierpnia 1943 r., kiedy to wieś została doszczętnie spalona przez niemieckie oddziały policyjne. W obchodach 69. rocznicy pacyfikacji Michniowa uczestniczyły władze powiatu skarżyskiego – starosta skarżyski Michał Jędrys, wicestarosta Waldemar Mazur oraz członkowie Zarządu Powiatu – Stanisław Dymarczyk i Zenon Nowakowski.
Uroczystość odbyła się w czwartkowe popołudnie przed Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, a wzięli w niej udział parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy Michniowa. O konieczności pielęgnowania historii i kultywowania pamięci o wojennych wydarzeniach w Michniowie mówili: marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz oraz wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba.
Następnie uczestnicy wysłuchali koncertu w wykonaniu trio kameralnego Filharmonii Świętokrzyskiej. Odprawiona została także msza święta w intencji pomordowanych mieszkańców Michniowa oraz złożono kwiaty i wieńce przed mogiłą pomordowanych.
Ostatnim punktem uroczystości było otwarcie wystawy "Świat powinien wiedzieć…martyrologia chłopów polskich 1939 - 1945" i promocja książki autorstwa Tomasza Domańskiego i Andrzeja Jankowskiego "Represje niemieckie na wsi kieleckiej 1939-1945”, która powstała przy współpracy Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Instytutu Pamięci Narodowej.
Przypomnijmy. 12 i 13 lipca 1943 r. Niemcy wymordowali 204 osoby: 103 mężczyzn - w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 48 dzieci, aż dziesięcioro z nich miało mniej niż 10 lat. Najmłodszą ofiarą był dziewięciodniowy Stefanek Dąbrowa, wrzucony przez niemieckiego żandarma do płonącej stodoły. Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc dla oddziałów partyzanckich, oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Niemcy nie zamordowali jedenastu osób wobec których mieli konkretne podejrzenia o podziemną działalność. Osoby te zostały wywiezione do KL Auschwitz, gdzie sześcioro z nich zginęło. Osiemnaście młodych dziewcząt wywieziono na przymusowe roboty do Rzeszy.
Wieś, po ograbieniu została doszczętnie spalona. Zabroniono odbudowy i uprawiania pól w Michniowie. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienna tablicę z nazwiskami ofiar.
Jesienią 1979 r. w czasie narady Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich powstała idea zorganizowania w Michniowie ogólnopolskiego Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w czasie II wojny światowej. W 1983 roku powstał społeczny komitet budowy Mauzoleum, zaś w roku 1990 Fundacja – Pomnik Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskiej. W roku 1993 w 50. rocznicę pacyfikacji poświęcono pomnik „Pieta Michniowska".
W 1997 roku w miejsce dotychczasowej skromnej izby pamięci, która znajdowała się w drewnianej chacie, powstał Dom Pamięci Narodowej. Swoje miejsce znalazł w nim ośrodek badawczy gromadzący dokumentację męczeństwa polskiej wsi w czasie II wojny światowej. Mauzoleum to także symboliczny cmentarz, na którym każda męczeńska polska wieś ustawia swój krzyż. Od 1999 roku Michniów jest Oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej. W 2010 r. rozpoczęła się modernizacja mauzoleum, którą dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
źródło: www.mwk.com.pl