Dzisiaj podczas uroczystej sesji Rady Powiatu Skarżyskiego z okazji 22. rocznicy reaktywowania samorządu terytorialnego poznaliśmy tegorocznych laureatów nagrody „Powiatowe Dęby”. Zostali nimi Monika Walczak, Bolesław Orlicz, Bożena Piasta i Andrzej Tomaszek. Laureatów uhonorowano statuetką „Powiatowe Dęby”.
W tym roku Kapituła Konkursu w skład której weszli przewodniczący Rady Powiatu Skarżyskiego – Eugeniusz Cichoń oraz dotychczasowi laureaci nagrody postanowiła przyznać statuetkę „Powiatowe Dęby” w czterech kategoriach: kultura, działalność społeczna, sztuka i przedsiębiorczość. Dziś podczas uroczystej sesji Rady Powiatu tegoroczni laureaci odebrali przyznane im statuetki.
I tak w kategorii kultura nagroda „Powiatowe Dęby” została wręczona Pani Monice Walczak – znakomitej nauczycielce muzyki i aranżerowi. Pani Monika od początku swojej drogi zawodowej związana jest z Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Skarżysku-Kamiennej, gdzie z sukcesami przygotowuje uczniów do udziału w licznych koncertach i konkursach, a także warsztatach pianistycznych. Jest autorką piosenek i wierszyków dla dzieci, do których komponuje muzykę. Propagatorka muzyki wśród najmłodszych. Przy współpracy ze szkołą organizuje i prowadzi koncerty mikołajkowe dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Jest inicjatorką corocznych audycji wiosennych popularyzujących sylwetkę i muzykę Fryderyka Chopina. W latach 1996-2004 jako aranżerka i akompaniatorka występowała z zespołem ARCO. Od 2009 r. Monika Walczak prowadzi przy Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej chór Akolada. W styczniu 2011 r. chór zdobył I miejsce na Wojewódzkim Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Włoszczowa 2011.Pani Monika Walczak współpracuje z Fundacją „Daj Szansę”, zasiada w jury licznych konkursów i festiwali wokalnych.
W dziedzinie – sztuka – tegoroczną laureatką nagrody „Powiatowe Dęby” została Pani Bożena Piasta – emerytowana nauczycielka języka polskiego, związana przez całe życie zawodowe ze Skarżyskiem – Kamienną. Znana z działalności w dziedzinie kultury i sztuki. Jest założycielką i wieloletnią opiekunką grupy literackiej „Wiklina” zrzeszającej młodzież i dorosłych, także spoza powiatu. W warsztatach literackich „Wiklina” uczestniczyli wybitni polscy pisarze i poeci, którzy wspierali rozwój uzdolnień i zainteresowań literackich członków grupy. Efektem tego było m.in. wydanie 12 tomików wierszy, często debiutanckich, które Pani Bożena Piasta zredagowała i opracowała. Jest autorką 5 książek, niektóre z nich tematycznie związane są ze Skarżyskiem lub regionem. Są to: „Niedopowiedzenia”, „Mikroświaty”, „Żartem”, „Podzwonne dla dębu Powstańca”, „Legendy i opowieści Skarżyskie”. Opracowała publikacje: „Leopold Staff w Skarżysku-Kamiennej”, „Kalendarium Ostrej Bramy nad Kamienną”, „Dzieje Skarżyska-Kamiennej w cytatach”, „Tęcza – antologia utworów literackich młodzieży związanej z Wikliną”. Związana z Klubem Twórców Skarżyskich SKART oraz Stowarzyszeniem Artystów, Plastyków Świętokrzyskich w Kielcach. Współpracuje z Fundacją „Daj Szansę”. Była fundatorem założycielem i członkiem Rady Nadzorczej w I kadencji. Jest inicjatorką Konkursu Literackiego im. Leopolda Staffa, który w Skarżysku-Kamiennej odbywa się od 1998 roku. Pani Piasta jest redaktorem naczelnym tygodnika „Ostra Brama nad Kamienną” wydawanego w Sanktuarium MB Ostrobramskiej od 1994 r. Pani Bożena Piasta jest członkiem Związku Literatów Polskich. W tym roku obchodzić będzie 25-lecie pracy twórczej. Za działalność zawodową i społeczną odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi. Otrzymała także nagrody: Ministra Edukacji Narodowej, Kuratora Oświaty i Wychowania oraz trzykrotnie nagrodę Prezydenta Skarżyska-Kamiennej. Zdobyła tytuł „Skarżyszczanin Roku” w I edycji tego plebiscytu.
Kolejny laureat to Pan Bolesław Orlicz – zdobywca statuetki „Powiatowe Dęby” w dziedzinie – działalność społeczna. Pan Bolesław Orlicz jest emerytowanym dyplomowanym nauczycielem języka polskiego i historii skarżyskich szkół. Działacz ZNP i PTTK, przewodnik świętokrzyski i lektor Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, członek Towarzystwa Historycznego. Jest inicjatorem i organizatorem budowy pomnika gen. Władysława Sikorskiego. Zorganizował sesję popularnonaukową i wystawę poświęconą Polskim Siłom zbrojnym na Zachodzie. Inicjator sadzenia Dębów Katyńskich przy Szkole Podstawowej Nr 3. Przygotował listę policjantów związanych ze Skarżyskiem zamordowanych w Ostaszkowie. Jest autorem następujących prac: „Mała monografia Technicznych Zakładów Naukowych w Skarżysku-Kamiennej”, „Skarżysko-Kamienna – informator turystyczny”, „Ziemia kielecka zaprasza” – album wydany w języku polskim, angielskim i niemieckim, „Żyrcin – Rejów” – esej historyczny. Ponadto przygotowuje liczne artykuły o tematyce historycznej i regionalnej. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką ZNP, Odznaką Honorową – Zasłużony Przewodnik PTTK, Złotą Honorową Odznaką PTTK, Srebrną Odznaką – Przodujący Kolejarz i Odznaką – Za zasługi dla Kielecczyzny.
W dziedzinie – przedsiębiorczość laureatem nagrody „Powiatowe Dęby” został Pan Andrzej Tomaszek – prezes firmy TOM-MARG ZPCH Sp. z o. o. z siedzibą w Krakowie., zajmującej się usługami w zakresie poligrafii oraz pralnictwa przemysłowego. Na terenie Skarżyska-Kamiennej firma TOM-MARG działa od 2007 roku i w zakresie usług poligraficznych stworzyła miejsca pracy dla 240 osób głównie emerytów i rencistów, dając tym samym możliwość dodatkowej pracy zarobkowej tym osobom. Firma TOM-MARG nie przestała się rozwijać. W 2010 roku powstał nowatorski pomysł rozszerzenia działalności w zakresie świadczenia usług pralniczych dla hoteli i jednostek służby zdrowia. Dzięki pozyskaniu środków unijnych przedsięwzięcie udało się zrealizować. Pralnia zaczęła funkcjonować, a Pan Andrzej Tomaszek stworzył kolejne 61 etatów. W nowym zakładzie zatrudniono m.in. 23 osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności psychicznej. To pierwsza w powiecie skarżyskim firma dająca osobom z tego typu problemami możliwość włączenia się w życie społeczne i zawodowe. Wartość inwestycji na chwilę obecną to ponad 10 mln złotych, a zamiarem Pana Andrzeja Tomaszka jest dalsza rozbudowa zakładu pralniczego. Za podjęte działania w zakresie rozwijania przedsiębiorczości oraz zainteresowanie osobami niepełnosprawnymi Kapituła Konkursu postanowiła przyznać Panu Andrzejowi Tomaszkowi nagrodę „Powiatowe Dęby”. W imieniu prezesa Tomaszka nagrodę odebrał jego przedstawiciel Pan Jarosław Sokołowski.
Przypomnijmy. Nagrodę ustanowiła Rada Powiatu Skarżyskiego i jest ona przyznawana osobom za wyróżniająca się działalność, twórczość, pracę i osiągnięcia mające wpływ na budowanie dobrego wizerunku powiatu skarżyskiego i jego promocję.