W dniach 11-14 maja w budynku opuszczonej hali produkcyjnej fabryki ZELMER w Rzeszowie odbył się festiwal Przestrzeni Miejskiej Rzeszów 2012 podczas, którego promowany był Powiat Skarżyski.
Starostwo Powiatowe w ramach działań promocyjnych mających na celu ukazanie atrakcyjności Powiatu, zaprezentowało podczas wernisażu „Galerii Bezdomnej” prace z przygotowane m.in. przez Grupę Co-Arto. Pokazane została także wystawy „Utrwal co piękne wokół nas” oraz prace fotografów amatorów biorących udział w projekcie: „Fotografujemy nasze RYDNO”.
Festiwal Przestrzeni Miejskiej to jedna z ciekawszych inicjatyw zorganizowana m.in. przez Władze Miasta Rzeszowa, które udostępniły artystom, projektantom, muzykom, plastykom fotografom, a także amatorom - „przestrzeń” tym razem w postaci dawnych hal produkcyjnych fabryki Zelmer, które na nowo zaczynają funkcjonować jako „wielowymiarowe centrum kultury”. Podczas festiwalu ma znaczenie nie tylko prezentacja artystów i ich sztuki, ale także sposób w jaki zaaranżują surowe wnętrze i zagospodarują ogromną przestrzeń. W jednej z takich właśnie hal w ramach trwającego festiwalu odbyła się zorganizowana przez Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne wystawa zdjęć podczas, której zaprezentowało swoje prace kilkudziesiąt osób. Autorzy mogli zajmować dowlnie wybrane miejsce na hali
i zagospodarować je według własnego uznania i pomysłu.
Celem festiwalu jest przede wszystkim i udostępnienie zainteresowanym wydarzeń i przedsięwzięć kulturalnych z różnych dziedzin kultury i sztuki.
Program trwającej 4 dni imprezy jest niezwykle bogaty i obejmuje: wystawy, wernisaże, pokazy mody warsztaty, wykłady, projekcje filmów, prezentacje multimedialne, zajęcia dla dzieci oraz koncerty.
Tegoroczny program obejmował m.in. pokazy młody zdolnych polskich projektantów, warsztaty multimedialne „Którędy do miasta”, a także warsztaty ZELMERA dla najmłodszych podczas, których dzieci mogły malować i ozdabiać w najbardziej wymyślny sposób niepotrzebne już sprzęty AGD produkowane przez firmę ZELMER. W ramach festiwalu odbyły się także rozmaite projekty np. Pauza, EKO-ART oraz warsztaty z recyklingu i Arch.Film.Fest
Podczas wieczornych spotkań organizatorzy zapewnili odwiedzającym sporą dawkę dobrej muzyki na żywo. Odbyły się koncerty z udziałem takich zespołów jak: Muzykoterapia i Sofa oraz brytyjskiej grupy Smoove&Turrell.
Pomysł na połączenie tak wielu motywów artystycznych utwierdził organizatorów w przekonaniu, że jest to bardzo dobry kierunek rozwoju. W taki oto sposób osoby odwiedzające jeden budynek miały okazję doświadczyć wielowymiarowości sztuki i tym samych zobaczyć kilkanaście rzeczy z różnych dziedzin kultury. Rewelacyjnym rozwiązaniem było udostępnienie odwiedzającym wystawy fotograficznej, a także rozmaitych wizualizacji i prezentacji do późnych godzin nocnych, dzięki czemu młodzież biorąca udział
w koncercie miała okazje zobaczyć wystawę i odwiedzić galerię.