Dziś (27.09.2024 r.) na ulicach Skarżyska dominował kolor różowy. A to za sprawą kolejnej, XV edycji Skarżyskiego Marszu Różowej Wstążeczki, którego celem jest szerzenie wiedzy na temat profilaktyki nowotworowej oraz zachęcenie kobiet do wykonywania badań przesiewowych w kierunku wykrycia raka piersi. Statystyki pokazują bowiem, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym, a w Polsce co roku taką diagnozę słyszy ponad 22 tys. kobiet. Wśród tegorocznych uczestników skarżyskiego marszu zachęcających do wykonywania regularnych badań i wspierających kobiety chore na nowotwór piersi nie zabrakło przedstawicieli Samorządu Powiatu Skarżyskiego. W różowym korowodzie wspólnie z mieszkańcami miasta i powiatu szli m.in. - przewodniczący rady powiatu Jerzy Żmijewski, wicestarosta Katarzyna Bilska, członek zarządu Cezary Błach, a także przedstawiciele wydziałów starostwa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Skarżyski Artur Berus. Przedsięwzięcie było współfinansowane przez Powiat Skarżyski w ramach Otwartego Konkursu Ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Skarżyskiego w 2024 r. z zakresu ochrony i promocji zdrowia.
Licznie przybyli na marsz mieszkańcy wyruszyli o godz. 11:00 z parkingu Hali Sportowej MCSiR , a następnie ulicami: Armii Krajowej, Zygmunta Krasińskiego, Stefana Okrzei, Juliusza Słowackiego i al. Tysiąclecia przeszli na Plac Staffa pod Miejskie Centrum Kultury. Tam XV Skarżyski Marsz Różowej Wstążeczki został zwieńczony piknikiem profilaktycznym połączonym z licznymi atrakcjami oraz możliwością wykonania badań profilaktycznych.
A do wykonywania badań profilaktycznych bezpośrednio ze sceny zachęcali dyrektorzy Wojewódzkiej i Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej Jarosław Ciura i Anna Chrzanowska, a także prezes Skarżyskiego Klubu „Amazonek” Elżbieta Waglowska oraz samorządowcy - prezydent Skarżyska Arkadiusz Bogucki i wicestarosta Katarzyna Bilska, która podkreśliła, że mimo coraz lepszych metod diagnostycznych, zachorowalność na nowotwory stale rośnie.
- Mimo iż mamy coraz lepsze metody diagnostyczne, a zachorowalność wbrew pozorom rośnie dlatego, ze jeszcze boimy się o tym mówić, dlatego, że lekceważymy objawy, dlatego, że nie wiemy o tym, że raka piersi może mieć też mężczyzna. Kochani, musimy się obserwować […] zdrowie jest podstawą o które musimy dbać każdego dnia – mówiła Katarzyna Bilska.
Podczas pikniku można było nauczyć się samobadania piersi i jąder, porozmawiać z personelem medycznym naszego szpitala o profilaktyce raka piersi jak i rodzinnej strefie narodzin, zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi, a także zobaczyć pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej RKO na fantomie.
Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny dla młodzieży szkolnej, a laureatom wręczono nagrody rzeczowe. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła praca autorstwa Lilianny Karpińskiej z Zespołu Placówek Oświatowych nr 4, szkoła Podstawowa nr 5 w Skarżysku-Kamiennej.
Piknik uświetniły występy wokalne grupy artystycznej z Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej oraz pokazy gimnastyczne pod kierunkiem Akademii Holistycznej z aktywnym udziałem uczestników.
Organizatorami marszu byli: Skarżyski Klub „Amazonek”, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Skarżysku-Kamiennej, Zespół Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej – Curie w Skarżysku-Kamiennej, Stowarzyszenie Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych „Chcieć znaczy móc” w Skarżysku-Kamiennej, Centrum Integracji Społecznej w Skarżysku-Kamiennej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Skarżysku-Kamiennej, Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Skarżysku-Kamiennej, Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Starosty Skarżyskiego i Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej.
Warto wiedzieć: Jak pokazują dane Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2020 roku rak piersi i nowotwory ginekologiczne odpowiadały w sumie za 37 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory wśród Polek. Rak piersi jest przy tym najczęściej występującym nowotworem złośliwym – w Polsce co roku taką diagnozę słyszy ponad 22 tys. kobiet, a u 5–10 proc. z nich nowotwór rozpoznawany jest od razu w stopniu zaawansowanym. To powoduje, że jest drugą – po raku płuca – przyczyną zgonów onkologicznych wśród pań, a wśród młodych Polek (20–44 lata) nawet pierwszą. (źródło: www.onkonet.pl)