W 1943 r. w dniach 12 i 13 lipca wieś Michniów została spacyfikowana przez niemieckie oddziały policyjne. Okupanci wymordowali wówczas 204 osoby: 103 mężczyzn – w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 48 dzieci, z których dziesięcioro miało mniej niż 10 lat. Najmłodszą ofiarą był dziewięciodniowy Stefanek Dąbrowa, wrzucony przez niemieckiego żandarma do płonącej stodoły. Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc niesioną oddziałom partyzanckim oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar.

Co roku w dniach 12 i 13 lipca na terenie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie odbywają się obchody rocznicowe tych tragicznych wydarzeń z 1943 r..W tym roku odbyły się uroczystości związane z 81. Rocznicą Pacyfikacji Wsi Michniów oraz Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.  W ramach obchodów, w piątek 12 lipca, odprawiona została Msza Święta w intencji ofiar zbrodni z 1943 roku oraz wszystkich mieszkańców wsi polskich, zamordowanych i poległych za Ojczyznę. Uczestnicy uroczystości złożyli także wieńce i zapili znicze przy mogile pomordowanych Michniowian.

W imieniu samorządu powiatu skarżyskiego hołd, ofiarom tej okrutnej zbrodni, oddali – przewodniczący rady Jerzy Żmijewski, członek zarządu Tadeusz Bałchanowski, sekretarz Małgorzata Nosowicz oraz poczet sztandarowy powiatu.   

Piątkowe uroczystości zakończono zwiedzaniem Mauzoleum oraz czuwaniem modlitewnym przy kaplicy św. Małgorzaty zorganizowanym przez mieszkańców Michniowa.

Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Delegatura Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

W drugi dzień obchodów 13 lipca tradycyjnie odprawiona została Msza Święta.

Przypomnijmy: W Michniowie w dniach 12 i 13 lipca 1943 r. miały miejsce dramatyczne wydarzenia. Wieś została spacyfikowana przez niemieckie oddziały policyjne. Okupanci wymordowali 204 osoby: 103 mężczyzn – w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 48 dzieci, z których dziesięcioro miało mniej niż 10 lat. Najmłodszą ofiarą był dziewięciodniowy Stefanek Dąbrowa, wrzucony przez niemieckiego żandarma do płonącej stodoły. Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc niesioną oddziałom partyzanckim oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Niemcy nie zamordowali jedenastu osób, wobec których mieli konkretne podejrzenia o podziemną działalność. Osoby te zostały wywiezione do KL Auschwitz, gdzie sześcioro z nich zginęło. Osiemnaście młodych dziewcząt wywieziono na przymusowe roboty do Rzeszy. Wieś, po ograbieniu, została doszczętnie spalona. Zabroniono jej odbudowy i uprawiania pól w Michniowie. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar. 

Wieś stała się symbolem męczeństwa ludności 817 wsi spacyfikowanych przez okupanta w granicach administracyjnych dzisiejszej Polski. Historycy szacują, że na terenie Polski w okresie okupacji niemieckiej rozmaitymi formami represji zostało dotkniętych ponad 10 tys. wsi, 2,125 mln osób narodowości polskiej zamordowano w pacyfikacjach lub zabito w więzieniach, obozach i podczas egzekucji. Wiele osób straciło życie w innych okolicznościach, będących pokłosiem akcji pacyfikacyjnych.

W 2017 roku dzień 12 lipca ustanowiono świętem państwowym – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.(źródło www.michniow.pl)

obchody 81. rocznicy pacyfikacji Michniowauczestnicy obchodów 81. rocznicy pacyfikacji wsi Michniówprzedstawiciele powiatu składają wiązankę kwiatów podczas obchodów 81. rocznicy pacyfikacji wsi Michniówprzedstawiciele powiatu składają wiązankę kwiatów podczas obchodów 81. rocznicy pacyfikacji wsi Michniów170pomnik ofiar pacyfikacji Michniowa poczet sztandarowy powiatu podczas obchodów 81. rocznicy pacyfikacji wsi Michniówpomnik ofiar pacyfikacji Michniowa z kwiatami

Foto. Zbigniew Biber i Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie      

2012-2022 Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej.