Co roku, w grudniu w Zespole Placówek Edukacyjno - Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej odbywa się uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju władzom samorządowym, dyrektorom i młodzieży zaprzyjaźnionych placówek oświatowo - wychowawczych, prezesom stowarzyszeń działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, dyrektorom instytucji wspierających osoby niepełnosprawne w pokonywaniu trudów życia codziennego oraz kapłanom.
Placówka tegoroczną uroczystość zorganizowała we wtorek, 13 grudnia. Dyrektor ZPE-W Marcin Kruk, społeczność szkoły oraz harcerze 22 SDH Nieprzetartego Szlaku tradycyjnie podzielili się Betlejemskim Światła Pokoju, które dla starostwa powiatowego odebrali starosta Artur Berus, członkowie zarządu – Katarzyna Bilska i Adam Ciok oraz Renata Pacek, naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki.
Starosta Artur Berus przyjmując przekazany Ogień Pokoju nawiązał do tegorocznego hasła Betlejemskiego Światła Pokoju „Czyńmy pokój”.
- „Czyńmy pokój” to piękne przesłanie, które powinniśmy zacząć realizować od siebie, tak więc - bądźmy dobrzy, pomagajmy słabszym i bądźmy przy tym uczciwi. Tu nasuwa mi się cytat Władysława Bartoszewskiego "Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto" - mówił starosta A. Berus.
Przedstawiciele Powiatu Skarżyskiego przekazali dla uczniów upominki razem z piernikowym domem, a dom jak podkreśliła członek zarządu Katarzyna Bilska jest symbolem pokoju i bezpieczeństwa.
Natomiast członek zarządu Adam Ciok podziękował harcerzom za całoroczną pracę, złożył wszystkim życzenia świąteczne oraz zaprosił harcerzy niosących sztafetę Betlejemskiego Światła Pokoju na sesję Rady Powiatu Skarżyskiego, podczas której będą mogli przekazać symboliczny ogień radnym i mieszkańcom powiatu.
Uroczystość została uświetniona występem artystycznym młodzieży placówki. Przedstawienie „Nie było miejsca dla Ciebie” skłoniło widzów do refleksji nad istotą ludzkiego życia i hierarchią priorytetów.
Betlejemskie Światło Pokoju to symboliczny płomień przekazywany z rąk do rąk. Ma on ogromne znaczenie, ponieważ udziela światła i ciepła oraz przypomina o istotnych wartościach oraz jedności osób go otrzymujących. Każdego roku harcerze i skauci z całej Europy i wielu innych państw na świecie roznoszą ogień z Betlejem do różnych instytucji, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Fot. Marek Sikora