135 uczniów klas pierwszych z Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych w Skarżysku-Kamiennej złożyło ślubowanie na sztandar szkoły. Ten bardzo uroczysty akt jest potwierdzeniem oficjalnej przynależności pierwszoklasistów do społeczności szkolnej. W tym ważnym dniu uczniom towarzyszyli przedstawiciele powiatu skarżyskiego - starosta Artur Berus, członek zarządu Katarzyna Bilska i naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Renata Pacek, a także dyrekcja szkoły, nauczyciele, rodzice oraz przedstawiciele Hufca Pracy i Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej.
Uroczystość poprowadziła dyrektor szkoły Halina Sieczka, która wprowadziła sztandar oraz przywitała uczniów pierwszych klas w murach szkoły. Pierwszoklasiści ślubowali na sztandar uczyć się systematycznie i pilnie, sumiennie wypełniać polecenia nauczycieli i rodziców, godnie reprezentować szkołę, oraz jak najlepiej przygotować do przyszłej pracy dla dobra ojczyzny.
- Po dzisiejszym ślubowaniu można powiedzieć, że jesteście w pełni uczniami tej szkoły. Będąc tu dzisiaj z Wami sam z sentymentem wracam do lat szkolnych i do czasu kiedy również stawałem się uczniem tej szkoły. Było to 30 lat temu i do dziś mam dobre wspomnienia. Wykorzystajcie dobrze ten czas nauki. Czerpcie wiedzę, która na pewno będzie Wam przydatna w życiu zawodowym – mówił starosta Artur Berus życząc uczniom klas pierwszych miłych chwil w szkole, owocnej nauki, sukcesów oraz podejmowania właściwych decyzji.
W roku szkolnym 2022/2023 w Zespole Szkół Samochodowo-Usługowych w Skarżysku-Kamiennej w klasach pierwszych naukę rozpoczęło łącznie 135 uczniów. W tym:
- 90 uczniów w ramach 5-letniego Technikum uczy się w zawodach takich jak: technik pojazdów samochodowych, technik usług fryzjerskich z innowacją kosmetyka i wizaż oraz technik żywienia i usług gastronomicznych z innowacją dietetyka;
- 45 uczniów w ramach Branżowej Szkoły I Stopnia uczy się w klasie wielozawodowej, mogącej kształcić się w zawodach: kucharz, elektromechanik pojazdów samochodowych, fryzjer, operator obrabiarek skrawających, cukiernik oraz klasie umożliwiającej doskonalenie w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych.
Ślubowanie zostało połączone z 79. rocznicą śmierci patrona szkoły Władysława "Oseta" Wasilewskiego, walczącego w czasach wojny za naszą ojczyznę. Jedna z uczennic przybliżyła biografię „Oseta” Wasilewskiego, którą wysłuchano w ciszy i skupieniu.
Władysław Wasilewski urodził się 9 maja 1921 roku we wsi Kużminka na Syberii. Dziadkowie jego trafili tam za udział w powstaniu styczniowym. Rodzice Władysława: Konstancja i Stanisław po unormowaniu stosunków polsko-radzieckich w 1923 roku powrócili z małym Władkiem do Polski i zamieszkali Kostopolu na Wołyniu. Tam urodziło się rodzeństwo Władysława: siostra Józefa (1923) i brat Mieczysław (1930). W roku 1931 ojciec dostał pracę w budującej się Fabryce Amunicji w Skarżysku-Kamiennej. Państwo Wasilewscy zamieszkali w dzielnicy Bór. Władysław był pilnym uczniem, a jego wielką pasją była działalność harcerska. Uczestniczył w wielu obozach i szkoleniach, a we wrześniu 1939 roku wziął udział w harcerskiej obronie przeciwlotniczej stacji Skarżysko-Kamienna. Więcej o Władysławie „Osecie” Wasilewskim patronie ZSSU w linku - https://www.zssuskarzysko.pl/o-szkole/nasz-patron/
Fot. Magdalena Michalska