Po raz kolejny pismo samorządu terytorialnego "Wspólnota" przedstawiło ranking najbogatszych samorządów w 2021 roku. Według najnowszego zestawienia rankingu dochodów per capita, powiat skarżyski uplasował się na 13 miejscu wśród 314 powiatów ziemskich. Jest to awans naszego powiatu aż o 7 pozycji z miejsca dwudziestego, które osiągnął rok wcześniej.
W pierwszej piętnastce najbogatszych powiatów w Polsce z województwa świętokrzyskiego znalazły się tylko dwa powiaty – opatowski oraz skarżyski z kwotą zamożności per capita w 2021 roku na poziomie 1356,48 zł.
- Obserwując ranking zamożności samorządów publikowany corocznie przez pismo „Wspólnota” zauważamy, że od 2018 roku nasz powiat sukcesywnie pnie się w górę, gdyż z 23 pozycji poprzez miejsce dwudzieste awansowaliśmy na pozycję trzynastą. Cieszę się, że powiat skarżyski z roku na rok osiąga coraz wyższe miejsce rankingowe, bo to utwierdza w przekonaniu, że prowadzone przez obecny zarząd powiatu działania nakierowane na pozyskiwanie środków zewnętrznych do budżetu, dzięki którym realizujemy np. zadania inwestycyjne, a także starannie prowadzona polityka finansowa przynosi efekty – mówi starosta Artur Berus.
Ranking obejmuje: województwa, miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, powiaty, miasta powiatowe, gminy wiejskie, miasteczka (miasta inne niż wojewódzkie, na prawach powiatu i powiatowe). Zestawienie opracowywanego przez magazyn „Wspólnota” rankingu dotyczącego bogactwa poszczególnych samorządów pomija wpływy z dotacji celowych, skupiając się na dochodach własnych i otrzymywanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego subwencjach.
- Zestawienie rankingu dotyczącego bogactwa poszczególnych samorządów pomija wpływy z dotacji celowych, skupiając się na dochodach własnych i otrzymywanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego subwencjach. Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu i w kilku poprzednich lat. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd wysoko w rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) – czytamy na stronie „Wspólnoty” w komentarzu do rankingu.
Z raportem można zapoznać się na stronie: https://wspolnota.org.pl/news-rankingi/ranking-najbogatsze-samorzady-w-2021-roku