W piątek, 28 sierpnia gmina Łączna świętowała jubileusz 25-lecia istnienia. Gmina swój jubileusz zaakcentowała uroczystą sesją rady gminy oraz mszą świętą odprawioną w kościele pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Łącznej. W uroczystościach jubileuszowych powiat skarżyski reprezentowali starosta Artur Berus, przewodniczący rady powiatu Jacek Jeżyk, członek zarządu Tadeusz Bałchanowski oraz radni Krzysztof Ligowski i Zbigniew Miernik. Samorządowcy w imieniu Zarządu i Rady Powiatu Skarżyskiego przekazali na ręce wójta Łącznej Romualda Kowalińskiego pamiątkowy obraz olejny „Nad Kamienną” wykonany przez skarżyskiego malarza Romana Korneckiego. Samorządowcy złożyli także podziękowania za dotychczasową współpracę, gratulacje z okazji jubileuszu oraz życzenia rozwoju gminy w kolejnych latach.
Starosta Artur Berus podziękował za wszelkie inicjatywy i inwestycje realizowane na terenie gminy wspólnie powiatem skarżyskim, podkreślając, że do wielu z nich by nie doszło gdyby nie aktywność radnych z terenu gminy Łączna. Doceniając także, iż ceni sobie również współpracę z wójtem.
- Ja pana wójta Romualda Kowalińskiego poznałem jako młody człowiek w 2006 r. i był dla mnie przykładem, bo ma taką cechę, w mojej ocenie, jedną z ważniejszych w samorządzie – szuka co łączy Go z drugim człowiekiem, a nie dzieli. […] Naszą rolą jest służba – Służmy ludziom! – mówił starosta A. Berus.
Przewodniczący rady powiatu skarżyskiego Jacek Jeżyk zaznaczył natomiast, że gmina Łączna, która świętuje 25 lat istnienia od 21 lat jest także nierozerwalnie związana z powiatem skarżyskim jako wspólnota oraz poprzez swoich reprezentantów w radzie.
- W przeciągu tych wszystkich sześciu kadencji, w radzie powiatu skarżyskiego nie zabrakło godnych przedstawicieli mieszkańców gminy Łączna, wśród których byli: śp. pani Zofia Chrzęszczyk - radna I kadencji i członek zarządu powiatu, pani Marianna Ślusarczyk – radna dwóch kadencji, pełniąca funkcję wiceprzewodniczącej rady powiatu w II kadencji, pani Bogusława Krawczyńska – radna trzech kadencji rady powiatu i członek zarządu powiatu poprzedniej kadencji, a obecnie radna gminy Łączna oraz pan Krzysztof Ligowski – radny od II kadencji rady do teraz, pełniący w III kadencji rady funkcję wiceprzewodniczącego rady. Nie sposób nie wspomnieć o jeszcze dwóch radnych, którzy nie mieszkają na terenie Łącznej ale są z nią związani, a mianowicie pan Stanisław Ziółkowski – radny I kadencji i pan Zbigniew Miernik radny obecnej kadencji. Mam przyjemność sprawować zaszczytny mandat radnego piątą kadencję i dla mnie to jest przyjemność i zaszczyt pracować w radzie powiatu z radnymi z gminy Łączna – mówił przewodniczący rady powiatu J. Jeżyk, życząc wszystkim mieszkańcom dalszego rozwoju gminy.
Uroczystość jubileuszowa była także okazją do wręczenia m.in. złotych i srebrnych medali za długoletnią służbę.
Gmina Łączna należy do jednych z najmłodszych jednostek samorządu terytorialnego w województwie świętokrzyskim. Powstała z dniem l stycznia 1995 roku na mocy decyzji ówczesnego premiera Waldemara Pawlaka. Nastąpiło to w wyniku podziału dotychczasowej gminy Suchedniów. Tradycje funkcjonowania odrębnej administracji na tym terenie istniały od lat powojennych do lat 1973–1975. Wówczas to wprowadzono dwustopniowy podział administracyjny Państwa na województwa i gminy. Na szczeblu lokalnym zlikwidowano gromady i zmniejszono liczbę gmin. Teren Łącznej i okolicznych wsi włączono do gminy Suchedniów. W marcu 1995 roku przeprowadzone zostały pierwsze w historii Łącznej samorządowe. Pierwsza sesja nowo wybranej Rady Gminy odbyła się 14 marca 1995 roku w świetlicy Kopalni i Zakładu Wzbogacania Kwarcytu ,,Bukowa Góra”. Rada Gminy, spośród osiemnastu radnych, na swego przewodniczącego wybrała Zofię Chrzęszczyk, emerytowaną nauczycielkę Szkoły Podstawowej w Łącznej (w latach 1998-2002 radna I kadencji rady powiatu skarżyskiego i członek zarządu powiatu skarżyskiego (przyp.red.)). Wójtem Gminy na tej samej sesji wybrany został Andrzej Ślusarczyk, wcześniej będący zastępcą burmistrza Suchedniowa. (Źródło: https://www.laczna.pl)