W strugach deszczu kombatanci, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, harcerze, przedstawiciele szkół, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy powiatu skarżyskiego złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy oddali hołd bohaterom spoczywającym w mogile na Brzasku. W poniedziałek, 29 czerwca odbyły się uroczystości 80. Rocznicy Pomordowania Polskich Patriotów na Brzasku zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej. Starosta Artur Berus przypominając tragiczne wydarzenia, które miały miejsce 29 czerwca 1940 roku zaznaczył, że dziś historia naszego kraju powinna łączyć Polaków zarówno we wzajemnym szacunku, w walce o zdrowie, edukację i godne życie, jak i w budowaniu silnej Ojczyzny, zaznaczając jednocześnie jak ważna jest pamięć o bohaterach tamtych wydarzeń i dbałość o miejsca, w których spoczywają. Wśród uczestników byli m.in. wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, starosta Artur Berus, zastępca prezydenta miasta Skarżyska-Kamiennej Krzysztof Myszka, wójt gminy Bliżyn Mariusz Walachnia członek zarządu powiatu skarżyskiego Katarzyna Bilska.
Uroczystości 80. Rocznicy Pomordowania Polskich Patriotów na Brzasku rozpoczęła msza święta polowa, której przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Wlazło.
W homilii, w nawiązaniu do wydarzeń sprzed 80 lat, ks. Marcin Wojciechowski mówił o miłości, wierności do Ojczyzny, a także o okrucieństwie człowieka do drugiego człowieka.
- Zobaczmy, kiedy człowiek nie ma miłości, a w sercu jest nienawiść – do czego jest zdolny! – do największych okrucieństw. Jest zdolny w bestialski sposób zabić drugiego człowieka.
[…] Ale dzisiaj chcemy spojrzeć na te wszystkie osoby, które tu spoczywają! I trzeba sobie zadać pytanie „Co ich tutaj przywiodło?”, „Czy mogli inaczej?” – Mogli!. Mogli powiedzieć, że od dziś będą współpracować, mogli powiedzieć, że od dziś będą służyć okupantowi, że od dziś nie będą wierni biało-czerwonym barwom. Mogli!, ale tego nie zrobili. Dlaczego? Bo byli przekonani o miłości i do drugiego człowieka i do Ojczyzny – a nikt nie umiera za coś, do czego nie jest przekonany – zaznaczył ksiądz ks. Marcin Wojciechowski.
Następnie w imieniu władz samorządu powiatu skarżyskiego do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce 29 czerwca 1940 roku odniósł się starosta Artur Berus, podkreślając jednocześnie, że dziś historia naszego kraju powinna łączyć Polaków zarówno we wzajemnym szacunku, w walce o zdrowie, edukację i godne życie jak i w budowaniu silnej Polski.
„Dokładnie 80 lat temu, 29 czerwca 1940 roku, tu - w tym pięknym lesie, pomiędzy szumem tych majestatycznych drzew, z dala od miejskiego zgiełku - rozegrały się tragiczne sceny. To tu wywożono samochodami setki Polaków więzionych przez hitlerowców w budynkach skarżyskich szkół powszechnych nr 1 i 2 oraz w więzieniu w Kielcach. To tu czekały na Nich trzy wykopane rowy – rowy śmierci, w których bestialsko rozstrzelani Polacy pozostali już na zawsze.
Ofiarami tej niewyobrażalnej i niepojętej ludzkim umysłem egzekucji przeprowadzonej przez okupantów na Brzasku były głównie osoby aresztowane w ramach wymierzonej w polską inteligencję i elity Akcji AB.
[…] Sięgając pamięcią do kart historii wiemy, że Polska, jako kraj i jako naród przeszła wiele trudnych chwil. Zawsze jednak Polacy nieugięcie stawali w jej obronie - w obronie polskości i wartości - niejednokrotnie płacąc za to najwyższą cenę – ŻYCIE!
Dziś kiedy żyjemy w wolnej Polsce, a także w zjednoczonej Europie – powinniśmy pamiętać o naszej trudnej historii. O HISTORII, która dziś powinna nas Polaków ŁĄCZYĆ!
ŁĄCZYĆ - we wzajemnym szacunku,
ŁĄCZYĆ - w tolerancji,
ŁĄCZYĆ - w poszanowaniu praw i obowiązków ludzi na całym świecie,
ŁĄCZYĆ - w walce o zdrowie, edukację, godne życie
ŁĄCZYĆ - w budowaniu Polski SILNEJ
Jesteśmy do tego zobligowani dla naszych dzieci, wnuków, prawnuków i przyszłych pokoleń!
Bo otrzymana Wolność jest krucha i nie dana nam raz na zawsze!..”
Starosta w swoim wystąpieniu zaznaczył również, iż samorząd powiatu skarżyskiego w dbałości o to szczególne miejsce pamięci, przeprowadził e ostatnim czasie remont wraz z czyszczeniem pomnika i renowacją orła. Wykonana została na stałe drewniana altana wraz z ołtarzem. Uregulowany został stosunek prawny działki, dzięki czemu powiat skarżyski stał się władającym gruntem tego miejsca pamięci. Poinformował także, że Powiat Skarżyski w partnerstwie z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym w Skarżysku pozyskał środki finansowe ze Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego, za które jeszcze w tym roku wykonana zostanie, na Brzasku, ścieżka edukacyjna.
Uroczystości zakończono złożeniem przed mogiłą kwiatów i zapaleniem zniczy.