12 lipca w Michniowie odbyły się uroczyste obchody 76. rocznicy pacyfikacji Michniowa, a zarazem Dnia Pamięci Walki i Męczeństwa Polskiej Wsi, które dwa lata temu ustanowił Sejm. Obchodom towarzyszyła wystawa „Zabić, zrujnować, zniszczyć. Straty wojenne Kielecczyzny w II wojnie światowej 1939-1945". W ten szczególny sposób uczczono pamięć mieszkańców ponad 800 wsi spacyfikowanych podczas II wojny światowej przez Niemców.
Przypomnijmy.
12 i 13 lipca 1943 roku wojska niemieckie dokonały spalenia wsi i mordu na jej mieszkańcach. W pacyfikacji Michniowa zginęło wówczas ponad dwieście osób, w tym wiele dzieci. Była to kara za współpracę mieszkańców z partyzantami walczącymi na świętokrzyskiej ziemi.
Na uroczystości rocznicowe do Michniowa przybyli przedstawiciele władz centralnych i lokalnych, przedstawiciele innych wsi i miejscowości, które spotkał podobny los, a także kombatanci, rodziny pomordowanych oraz mieszkańcy Michniowa. Powiat Skarżyski reprezentował Starosta Skarżyski Artur Berus i Członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego Tadeusz Bałchanowski.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą. Po niej głos zabrali zaproszeni goście. W imieniu prezydenta Polski Andrzeja Dudy list odczytał Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta. Ponadto głos zabrali: w imieniu premiera Mateusza Morawickiego – poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, wiceminister sportu Anna Krupka, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, posłanka Maria Zuba, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś oraz Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.
Po okolicznościowych przemówieniach w krótkim programie artystycznym zaprezentował się Zespół Ludowy „Michniowianie” oraz Zespół Dziecięcy „Miniaturka”.
Potem zaproszeni goście złożyli wiązanki i kwiaty pod symbolicznym grobem ofiar pacyfikacji Michniowa.