W niedzielę, 30 czerwca starosta skarżyski Artur Berus i członek zarządu powiatu Adam Ciok wzięli udział w uroczystej mszy świętej w intencji członków Placówki 113 oraz złożyli wiązankę kwiatów w hołdzie bohaterom z Posadaja w 75. Rocznicę Wydarzeń w Dzielnicy Posadaj i Upamiętnienia Członków Placówki 113 AK. Podczas obchodów rocznicowych w niszy przy pomniku umieszczono symboliczną urnę z ziemią z prochami pomordowanych skarżyszczan przywiezioną Gross-Rosen. Zaprezentowano także wzór tablicy pamiątkowej z nazwiskami osób, które zginęły w 1944 r. w niemieckim obozie pracy Gross-Rosen w czasie II wojny światowej oraz za udział w konspiracyjnej produkcji broni i amunicji na terenie Skarżyska-Kamiennej.
Uroczystości 75. Rocznicy Wydarzeń w Dzielnicy Posadaj i Upamiętnienia Członków Placówki 113 AK rozpoczęto w Kościele Franciszkanów - Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Skarżysku-Kamiennej uroczystą mszą świętą. Maszę w intencji tych, którzy zginęli za działalność konspiracyjną na Posadaju koncelebrował o. Kazimierz Głaz, kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Kieleckiego.
- Chrystus wzywa nas do wielkich rzeczy, bo Eucharystia jest wielką sprawą, ale i Ojczyzna wzywa nas do wielkich rzeczy, żebyśmy nie zapominali o krwi, o męczeństwie, o ofiarach tych wszystkich, którzy w trosce o przyszłość, o dobrobyt, o wiarę w naszej Ojczyźnie - walczyli, oddawali życie. Żeby kiedyś o nas pokolenie mogło powiedzieć żeśmy się dobrze sprawowali i dobrze wypełniliśmy nasze obowiązki… – mówił w homilii o. Kazimierz nawiązując do wartości człowieczeństwa. - My chcemy budować piękno naszego człowieczeństwa i dlatego wciąż przywołujemy wielkich bohaterów – podkreślał.
Po mszy, uczestnicy uroczystości, władze samorządowe, przedstawiciele instytucji i zakładów pracy, poczty sztandarowe, mieszkańcy miasta i okolic, a także potomkowie oraz krewni ofiar przy dźwiękach Orkiestry Dętej z Suchedniowa przeszli pod pomnik na Posadaju, gdzie wszystkich zebranych w imieniu organizatorów powitał prezes Polskiego Korpusu Drużyn Strzeleckich Lesze Steć. Następnie po występie artystycznym uczennic Szkoły Podstawowej w Majkowe poświecono symboliczną urnę z ziemią z prochami pomordowanych skarżyszczan przywiezioną Gross-Rosen, którą umieszczono w niszy przy pomniku. Zaprezentowano także wzór tablicy pamiątkowej z nazwiskami osób, które zginęły w 1944 r. w niemieckim obozie pracy Gross-Rosen w czasie II wojny światowej oraz za udział w konspiracyjnej produkcji broni i amunicji na terenie Skarżyska-Kamiennej. Jak zapowiedzieli organizatorzy wydarzenia, tablica po zatwierdzeniu przez IPN będzie stałym elementem pomnika w dzielnicy Posadaj. Wmurowanie tablicy planowane jest w przyszłym roku.
Obchody 75. Rocznicy Wydarzeń w Dzielnicy Posadaj i Upamiętnienia Członków Placówki 113 AK zakończono złożeniem kwiatów, zapaleniem zniczy oraz wystrzałem trzech salw armatnich.
Uroczystości rocznicowe zorganizowane przez Polski Korpus Drużyn Strzeleckich oraz Światowy Związek Żołnierzy AK „Środowisko Szaraków” w Skarżysku-Kamiennej odbyły się pod patronatem honorowym Starosty Skarżyskiego Artura Berusa, Prezydenta Miasta Skarżyska-Kamiennej Konrada Krӧniga i Wójta Gminy Skarżysko Kościelne Jacka Bryzika.
Partnerami uroczystości byli: Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, Urząd Miasta w Skarżysku-Kamiennej, Urząd Gminy w Skarżysku Kościelnym, Nadleśnictwo Skarżysko-Kamienna oraz Zakłady Metalowe MESKO S.A. w Skarżysku-Kamiennej.
W latach 1943-1944 w skarżyskiej dzielnicy Posadaj istniała konspiracyjna wytwórnia amunicji zorganizowana przez członków AK. W oparciu o przemycane z fabryki amunicji części broni, produkowano amunicję, która była dostarczana do oddziałów AK Antoniego Hedy „Szarego”, Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, a także dla grup sabotażowo-dywersyjnych. W dniu 15 marca 1944 r. gestapo aresztowało kilkunastu członków ruchu oporu zaangażowanych w produkcję amunicji, a następnie 11 z nich rozstrzelano. Tych, których aresztowano wywieziono natomiast do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, z którego już żywi do Polski nie wrócili. W październiku 1972 roku zaangażowanie skarżyszczan w konspiracyjną produkcję broni podkreślono poprzez odsłonięcie pomnika - symbolu upamiętniającego żołnierzy Armii Krajowej z dzielnicy Posadaj. Co roku na przełomie czerwca i lipca mieszkańcy Skarżyska i okolic oddają hołd członkom Placówki 113 AK oraz wszystkim, którzy mimo niebezpieczeństwa zdecydowali się na podjęcie podziemnej produkcji broni oraz amunicji.