W poniedziałek, 24 czerwca wicestarosta Anna Leżańska oraz przedstawiciele Rady Seniorów Powiatu Skarżyskiego odbyli, w ramach dobrych praktyk, wizytę studyjną w Poznaniu, podczas której zapoznali się z działalnością Centrum Inicjatyw Senioralnych, aktywnością tamtejszej rady seniorów oraz polityką senioralną miasta. Inicjatorką wizyty seniorów w Poznaniu była poseł na sejm RP Marzena Okła-Drewnowicz. W spotkaniu uczestniczyli także pracownicy zespołu ds. polityki społecznej i senioralnej Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej.

Celem wizyty studyjnej było wsparcie aktywności obywatelskiej seniorów poprzez podniesienie ich wiedzy, zainspirowanie dobrymi praktykami do własnych działań, zapoznanie się z działalnością organizacyjną i legislacyjną Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu oraz wymiana doświadczeń.

O tym jak w Poznaniu prowadzona jest polityka senioralna, jakie są jej główne założenia i kierunki, jakie cele są realizowane w poznańskim Centrum Inicjatyw Senioralnych omówili i przedstawili dyrektor CIS Wojciech Bauer, przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów Zdzisław Szkutnik oraz przedstawicielka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Poznaniu.

Mówiono m.in. o ścisłej współpracy Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu z Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz urzędem miasta. Podkreślano istotę inicjowania wszelkich działań, które mają wpływać na pomoc tym seniorom, którzy są samotni oraz mają ograniczone możliwości w samodzielnym funkcjonowaniu. Właśnie z myślą o takich seniorach powstał Pakiet "Poznań VIVA Senior", jako kompleksowa propozycja ułatwień dla osób, które ukończyły 60 lat. W ramach takiego pakietu poznańscy seniorzy mogą korzystać np. z Poznańskiej Złotej Karty gwarantującej ulgi, rabaty i zniżki zarówno w miejskich instytucjach kulturalnych, sportowych czy edukacyjnych, jak i w prywatnych firmach. Stworzono także dla seniorów mieszkających w mieszkaniach komunalnych wsparcie na dostosowanie mieszkania do swoich potrzeb jak np. likwidację progów w lokalu, wymianę wanny na prysznic czy zamontowanie poręczy, które ułatwią seniorowi poruszanie się. Uruchomiono także programy, które pomagają starszym poznaniakom w sprawach zdrowotnych, komunikacyjnych i opiekuńczych. Dużym zainteresowaniem poznaniaków cieszy się również "pudełko życia", które ułatwia lekarzom i ratownikom dostęp do najważniejszych informacji o stanie zdrowia seniorów. Seniorzy (samotni, niepełnosprawni lub chorzy) mogą też skorzystać z usług "złotej rączki", czyli bezpłatnej pomocy przy drobnych, domowych usterkach. To tylko niektóre udogodnienia dla osób po 60 roku życia, funkcjonujące w Poznaniu w ramach pakietu. Poznań stawia także na aktywność kulturalną, sportową i integracyjną seniorów. I w tym zakresie także ma wiele do zaoferowania tej grupie społecznej. Wszystkie propozycje dla seniorów, jak zaznaczali podczas spotkania przewodniczący Zdzisław Szkutnik i dyrektor Wojciech Bauer są konsultowane i opiniowane przez Miejską Radę Seniorów w Poznaniu, która także wiele z nich inicjuje.      

Wicestarosta Anna Leżańska i poseł Marzena Okła-Drewnowicz gratulując gospodarzom spotkania działań realizowanych na rzecz seniorów, podziękowały za ciepłe przyjęcie i podzielenie się swoimi doświadczeniami. Posłanka podkreśliła także istotę wsparcia systemowego seniorów w kontekście Programu Ogólnopolskiej Karty Seniora.    

Wizytę w Poznaniu zakończono zwiedzaniem Starego Rynku.  

DSC 0007DSC 0011DSC 0013DSC 0014DSC 0024DSC 0027DSC 0028DSC 0042DSC 0044DSC 0046 copyDSC 0047DSC 0048DSC 0062DSC 0073DSC 0076DSC 0078DSC 0080DSC 0082DSC 0091DSC 0108DSC 0142

2012-2022 Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej.