Starosta Artur Berus i członek zarządu powiatu Tadeusz Bałchanowski wzięli udział w sesji popularnonaukowej połączonej z promocją publikacji pt. „Piękne, rzadkie i chronione”. To najnowsza publikacja wydana przez powiat skarżyski z serii Skarżyskich Zeszytów Ligi Ochrony Przyrody. Sesja odbyła się w piątek 14 czerwca, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej.
- Dziś chcę bardzo gorąco podziękować wszystkim autorom artykułów, zdjęć oraz zespołowi redakcyjnemu za zaangażowanie, za pracę w powstanie tej publikacji. Chcę Państwu także podziękować za to, że w tak wartościowy i ciekawy sposób przyczyniacie się do promocji naszego powiatu. Ta publikacja, jak i wszystkie poprzednie są znakomitym przykładem na to, że Powiat Skarżyski to bogactwo przyrodnicze, które warto dokumentować dla przyszłych pokoleń. Dziękuję i gratuluję - mówił podczas sesji starosta Artur Berus witając uczestników spotkania oraz zachęcając mieszkańców powiatu do sięgnięcia po książkę i odkrywania ciekawostek przyrodniczych naszego regionu.
W ósmej części „Pięknych, rzadkich i chronionych" znalazły się artykuły i komunikaty omawiające różne elementy i aspekty przyrody na tle historycznym, a także bardzo ciekawe materiały tematyczne z zakresu szeroko pojętej przyrody nieożywionej i przyrody ożywionej.
Znajdziemy tu m.in. artykuły ilustrujące znaleziska paleontologiczne w kopalni „Bukowa Góra”, z omówieniem na tym tle bardzo ciekawej, wymarłej już, rodziny kręgowców - ryb pancernych, czy bogaty świat grzybów wielkoowocnikowych rezerwatu "Świnia Góra". W publikacji znajdziemy także artykuł ukazujący "tajemny świat" pluskwiaków - owadów, których zestaw fotografii pozwala, dostrzec ich ulotne piękno, a które niekoniecznie najlepiej się z tym pięknem kojarzą. Nieco uwagi w książce poświęcono także nietoperzom występującym w powiecie skarżyskim oraz badaniom i działaniom, które podjęto w celu zabezpieczenia stanu zdrowotnego rosnącego w sąsiednim powiecie kieleckim - dębu "Bartka".
O tym, że warto badać i odkrywać lokalną przyrodę, która kryje jeszcze wiele ciekawych rzeczy mówił także autor i członek zespołu redakcyjnego publikacji pt. „Piękne, rzadkie i chronione” Ryszard Sowa, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa skarżyskiego starostwa powiatowego, który poprowadził sesję popularnonaukową.
Uczestnicy piątkowej sesji popularnonaukowej mieli okazję wysłuchać prezentacji części autorów, których artykuły znalazły się w książce „Piękne, rzadkie i chronione”.
Andrzej Staśkowiak autor artykułu "Wynurt lśniący Ceruchus chrysomelinus w lasach Świniej Góry" oraz dwóch komunikatów o motylach i chrząszczach zaprezentował piękne okazy chrząszczy wraz z ciekawostkami ich życia i roli w przyrodzie oraz miejscami ich występowania w naszym powiecie.
Przedstawiciel Geoparku Kielce dr Bartosz Piwowarski, autor artykułu "Rośliny zarodnikowe kompleksów skalnych "Brama Piekielna" i "Pleśniówka"" omówił rośliny naczyniowe - mszaki, widłaki, paprocie, spotykane na Skałce Rejowskiej, w Piekle Dalejowskim, Bramie Piekielnej i Pleśniówce.
Natomiast przedstawicielka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu dr inż. Edyta Nowicka autorka artykułu "Projekt "Dąb Bartek. Nasz wspólny znajomy"" zaprezentowała ostatnie badania dębu Bartka i ich rezultaty w kontekście zachowania okazu jako pomnika przyrody.
Ponadto w publikacji zamieszczono takie artykuły i komunikaty jak:
Artykuły
- Marcin Medyński, Piotr Kardyś, Marcin Janakowski - "Źródła do dziejów lasów i leśnictwa z terenu obecnego powiatu skarżyskiego w Archiwum Państwowym w Radomiu: Zarząd Dóbr Państwowych",
- Piotr Kardyś - "Przyroda powiatu skarżyskiego w naukowych i popularnonaukowych pracach historycznych (na wybranych przykładach publikacji z XXI wieku)",
- Jan Urban - "Skałki Pleśniówki jako inspiracja do rozważań o metodologii nauki",
- Wiesław Mróz - "Ryby pancerne w kamieniołomie Bukowa Góra",
- Janusz Łuszczyński - "Grzyby wielkoowocnikowe rezerwatu Świnia Góra",
- Jacek Koba - "Ostoja Sieradowicka",
- Mariusz Gwardjan - "Z tarczą czy na tarczy - pluskwiaki z rodziny tarczówkowatych",
- Ryszard Sowa - "Ssaki Mammalia spotykane na obszarze powiatu skarżyskiego",
- Łukasz Misiuna, Grzegorz Gołębniak - "Zimowanie nietoperzy Chiroptera w piwnicach przydomowych we wsi Odrowążek, gm. Bliżyn, woj. świętokrzyskie".
Komunikaty
- Łukasz Maślikowski - "Kruszczyk połabski Epipactis albensis w Lasach Suchedniowskich",
- Andrzej Staśkowiak - "Dostojka laodyce Argynnis laodice nowy gatunek motyla dziennego dla powiatu skarżyskiego",
- Andrzej Staśkowiak - "Nowe stanowisko zgniotka szkarłatnego Cucujus haermatodes
- na Zagórzu w gminie Bliżyn".
Publikacja „Piękne, rzadkie i chronione” liczy 220 stron w tym kilkadziesiąt fotografii zarówno w kolorze jak i czarno-białych. Książka, w nakladzie 400 sztuk, została wydana i sfinansowana przez Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej.
W sesji popularnonaukowej udział wzięli: starosta Artur Berus, członek zarządu powiatu Tadeusz Bałchanowski, przedstawiciel Geoparku Kielce dr Bartosz Piwowarski, przedstawicielka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu dr inż. Edyta Nowicka, prelegent, autor artykułów Andrzej Staśkowiak, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Ryszard Sowa wraz z pracownikami wydziału, naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Jerzy Krawczyk, przedstawiciele uczniów i nauczycieli skarżyskich szkół oraz mieszkańcy powiatu.