Od przyszłego roku wejdzie w życie ustawa z sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Ustawa zakłada utworzenie na obszarze kraju 1524 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Punkty te mają być umiejscowione w lokalach pozostających w zasobach powiatów i gmin. Nieodpłatna pomoc prawna w połowie z tych miejsc będzie świadczona przez adwokatów lub radców prawnych, natomiast w drugiej połowie za pośrednictwem z gminami. organizacji pozarządowych, prowadzących działalność pożytku publicznego.
W naszym powiecie pomoc ta świadczona będzie na terenie miasta Skarżyska –Kamiennej, w budynku starostwa przy pl. Floriańskim 1 - w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz w budynku Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. 1 Maja 105.
Natomiast na mocy porozumienia zawartego w dniu 15 października 2015 r. z gminą Suchedniów trzeci punkt będzie usytuowany w budynku Suchedniowskiego Ośrodka Kultury „Kuźnica” w Suchedniowie przy. ul Bodzentyńskiej 18.
W dniu 6 listopada 2015r. został ogłoszony otwarty konkurs ofert na powierzenie realizacji zadania publicznego w zakresie udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie powiatu skarżyskiego w gminie Suchedniów. Termin składania ofert upływa 30 listopada.
Nieodpłatna pomoc prawna świadczona będzie osobiście przez adwokata lub radcę prawnego, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach, przez aplikanta adwokackiego lub radcowskiego. W punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad będą mogli udzielać także doradcy podatkowi – w zakresie prawa podatkowego, z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie.
Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają:
- młodzież do 26 roku życia,
- osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej i wobec których w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia,
- osoby, które ukończyły 65 lat,
- osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
- kombatanci, osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
- weterani,
- zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną
Pomoc prawna będzie polegała na:
- poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach,
- wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania dotyczącego jej problemu prawnego,
- pomocy w sporządzeniu wymagającego wiedzy prawniczej projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym,
- sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
Uprawnieni będą mogli uzyskać informacje w zakresie:
- prawa pracy,
- przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
- prawa cywilnego,
- spraw karnych,
- spraw administracyjnych,
- ubezpieczenia społecznego,
- spraw rodzinnych,
- prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Pomoc nie może dotyczyć spraw związanych z podatkami, działalnością gospodarczą czy spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego.
Zadanie to będzie finansowane z budżetu państwa z części będącej w dyspozycji wojewodów przez udzielanie dotacji celowej powiatom.