We worek, 19 maja b.r. w Powiatowym Centrum Rozwoju Edukacji w Skarżysku-Kamiennej odbyło się spotkanie edukacyjne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów poświęcone historii polskiej prasy.
Na spotkanie do sali konferencyjnej Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji przy placu Floriańskim przybyli uczniowie ze swoimi opiekunami z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Skarżysku-Kamiennej, III Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Skarżysku-Kamiennej, Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku-Kamiennej oraz Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Suchedniowie.
Wśród uczestników spotkania obecni byli Anna Leżańska członek Zarządu Powiatu oraz Krzysztof Zemeła, historyk i dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku-Kamiennej. Uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania dwóch wykładów na temat historii polskiej prasy. Pierwszy wygłosił Mariusz Pasek, prawnik i dziennikarz, który w przeszłości tworzył Gazetę Suchedniowską i był redaktorem Tygodnika Skarżyskiego. Słuchacze dowiedzieli się od niego o początkach prasy na świecie, pierwszych periodykach i zmianach w szacie graficznej różnych tytułów prasowych. Poznali także aspekty edytorskie i redaktorskie stosowane w prasie. Drugi z prelegentów - Marcin Medyński (historyk, członek skarżyskiego oddziału PTH) przedstawił historię prasy Skarżyska-Kamiennej do 1939 roku. Zaprezentował tytuły gazet, które kiedyś ukazywały się w Skarżysku np. „Głos Kamiennej”, „Echo Skarżyska-Kamiennej”, „Antropea”. Ponadto pokazał skarżyskie gazety szkolne, druki, ulotki oraz wspomniał o osobach, które w tamtym okresie tworzyli skarżyską prasę.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa pt. Historia prasy polskiej do 1989 roku. Wystawa zorganizowana została przez Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Skarżysku-Kamiennej w oparciu o:
- zbiory własne,
- wypożyczone od instytucji (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach, Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, Antykwariat „Stara Książka” – Włodzimierz Matysek ze Starachowic),
- udostępnione przez osoby prywatne (Jerzy Krawczyk, Ryszard Salata, Halina Jędrzejczyk, Agnieszka Wikło, Ewelina Jurek)
Na wystawie prezentowane były różna rodzaje czasopism (np. dzienniki, tygodniki, miesięczniki, kwartalniki, jednodniówki), wydawane w dwudziestoleciu międzywojennym, w czasie II wojny światowej (np. gadzinówki) oraz w okresie PRL, o zróżnicowanej tematyce: prasa ogólnoinformacyjna, czasopisma społeczno-kulturalne, czasopisma dziecięce i młodzieżowe, prasa pedagogiczna, satyryczna, kobieca, kościelna, prasa partii politycznych, podziemna, branżowa itd. Jak również pisma wydawane w Skarżysku-Kamiennej i okolicach.
Wystawa w Powiatowym Centrum Edukacji w Skarżysku-Kamiennej będzie czynna do końca maja.