Już 27 maja wejdzie w życie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. O tym, co w reformie urzędów pracy jest najbardziej istotne rozmawiali przedstawiciele władz samorządowych z terenu powiatu, Powiatowego Urzędu Pracy oraz ośrodków pomocy społecznej. W spotkaniu wziął udział starosta skarżyski Michał Jędrys.
Jak zaznaczył dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Skarżysku-Kamiennej Roman Białek nowelizacja ustawy wprowadza zupełnie nowe sposoby na aktywizację bezrobotnych oraz nowe sposoby działania urzędów pracy. Jedną ze zmian jest profilowanie bezrobotnych i podział ich na trzy grupy. Pierwsza to aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy, a jedynie przedstawienia ofert pracy. Druga to wymagający wsparcia, którzy korzystać będą ze wszystkich usług, jakie oferują urzędy, np. szkoleń czy staży. W trzeciej grupie znajdą się oddaleni od rynku pracy - osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i te, które same nie są zainteresowane podjęciem pracy lub legalnym zatrudnieniem. Tą grupą będą się zajmować wspólnie z urzędami pracy prywatne agencje zatrudnienia, ośrodki pomocy społecznej i organizacje pozarządowe. Pracownik powiatowego urzędu pracy niezwłocznie po rejestracji bezrobotnego ustali dla niego profil pomocy. Następnie określi indywidualny plan działania dla tej osoby i możliwe formy pomocy. Bezrobotnym, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, będzie się opiekował doradca klienta. Zupełnie nowym działaniem w ramach wsparcia bezrobotnych będzie Program Aktywizacja i Integracja. Ma ono poprawić sytuację na rynku pracy osób korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej, dla których powiatowy urząd pracy ustalił profil pomocy III. Program stwarza dodatkowe szanse aktywizacji osób, które utraciły możliwość podjęcia pracy z powodu długiego okresu bezrobocia, często połączonego z brakiem kwalifikacji czy niewystarczającymi kompetencjami. Działania w zakresie aktywizacji zawodowej tej grupy bezrobotnych mają być realizowane w ramach prac społecznie użytecznych, a wsparcie w zakresie integracji społecznej prowadzone będzie m.in. przez grupowe poradnictwo specjalistyczne, warsztaty trenerskie i grupy wsparcia. Program musi zostać zaopiniowany przez powiatową radę rynku pracy. Będzie realizowany przez powiatowy urząd pracy działający we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej lub podmiotami prowadzącymi działalność statutową na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem. Rozwiązanie ma charakter fakultatywny, jego zainicjowanie oraz dobór partnerów uwarunkowane jest przede wszystkim możliwościami finansowymi Funduszu Pracy w powiecie, ale i budżetu gminy.
Jak zaznaczył starosta Michał Jędrys wchodząca w życie ustawa wymaga ogromnego wysiłku i mobilizacji po stronie urzędów pracy i samorządów. Dodał, że Powiatowy Urząd Pracy w Skarżysku będzie starał się, jak najefektywniej wykorzystać nowe narzędzia i usługi, by skutecznie aktywizować bezrobotnych.
Zmiany w promocji zatrudnienia
- Szczegóły
- Autor: Małgorzata Nosowicz
- Kategoria: Aktualności