Sobota 25 stycznia 2014 to dzień premiery debiutanckiej płyty Studium Instrumentów Etnicznych „Tu nie ma miejsca na strach.”. Płyta powstała w 2013 roku w studio United Records a ostateczny szlif nadało mu niemal już kultowe AsOne Studio. Płyta jest obrazem poszukiwań przez zespół swojej ścieżki muzycznej. Muzycy robią to odważnie, bezkompromisowo, często posługując się improwizacją jako narzędziem odkrywania nowego. Poszukiwania te wspiera bogate instrumentarium: instrumenty perkusyjne z całego świata, kalimby, metalowe beczki, didgeridoo, w połączeniu z looperem, fletem, trąbką, gitarą basową, które dają nowoczesne brzmienie. Płytę tworzy 12 utworów, o bardzo zróżnicowanej stylistyce i tematyce jak mówi Stiff Piotr Stefański: to opowieści o naszym , o moim wewnętrznym świecie pełnym dyskusji, emocji i współodczuwania. Jesteśmy odbiornikami rzeczywistości, której doświadczamy, a my jesteśmy wzmacniaczami emocji historii, które się przez nas przelewają ..” Ciężko zakwalifikować muzykę, jaką tworzy Studium Instrumentów Etnicznych. Nie jest to folk, nie jest to hip-hop. Kilkanaście osób grających na bębnach i różnych, często bardzo nietypowych instrumentach dość orientalnych dla naszej kultury wzbudziło duże zainteresowanie. To psycho folk, wstrząsający i wyraźny, również dzięki wykrzyczanym tekstom. Intrygujący”. .. Marta Anna Zabłocka

tu-nie-ma-miejsca-na-strach-b-iext24495662

 

okładka płyty Studium Instrumentów Muzycznych "Tu nie ma miejsca na strach"

Ważnym elementem tej płyty jest sięgnięcie do tradycji ludowej świętokrzyskiego. Przejawia się to dwojako, po pierwsze w postaci fenomenalnego harmonisty ludowego Krzysztofa Korbana, po drugie w formie i sposobie muzykowania gdzie ważną role pełni transowość i wspólnotowość: „ Warto wyróżnić Studium Instrumentów Etnicznych. Szczególnie za pomysł na muzykę – udało im się wymyślić coś nowego, o co we współczesnej muzyce trudno. Udało się stworzyć wspólnotę wokół dźwięku. Łączy ich bezinteresowne muzykowanie i charyzmatyczni wokaliści. Łączą transowość, liryczne teksty i minimalizm. Mają w sobie dzikość i entuzjazm, którego dziś poszukujemy w muzyce”. .. Maciej Szajkowski (Kapela Ze Wsi Warszawa, RUTA)

Płytę będą promowały trzy klipy wyreżyserowane przez ojca polskiego wideoklipu Yacha Paszkiewicza: który również zrobił krótki film o zespole i jego debiutanckiej płycie

https://www.youtube.com/watch?v=9_G5MPrqSOY - SIE oczami Yacha Paszkiewicza

https://www.youtube.com/watch?v=XE6omB_84TY - Piąte Piętro

https://www.youtube.com/watch?v=eSdNZUvdiOc - Afera

https://www.youtube.com/watch?v=3ZAQjvdMsn8 - Laleczka

Single z płyty znalazły się na składance: "Discover Poland" Transetnica 2013
Za stronę graficzną płyty odpowiedzialny jest Paweł Sky - projektant oraz muzyk. m.in. twórca cyklu plakatów "WARsaw", zdobywca Silver TaMga i Obsesji Papieru w kategorii użytkowej w 2004 roku. Projektował dwie pierwsze okładki płyt zespołu R.U.T.A. a także ostatnią okładkę płyty Kapeli ze Wsi Warszawa "Nord".

Płytę dystrybuuje FONOGRAFIKA największy polski dystrybutor muzyki, zaś patronaty medialne nad wydarzeniem objęły: TRANSETNIKA FOLK24, GADKI Z CHATKI, DZIKIE ŻYCIE, PERKUSISTA, GITARZYSTA, ETNOSYSTEM.

Zapraszamy do MCK w Skarżysku-Kamiennej w sobotę o godz. 19.00.

A już 2 lutego o godz. 19.00 również w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej odbędzie się niezwykły koncert promujący debiutancką płytę Studium Instrumentów Etnicznych „Tu nie ma miejsca na strach”. Obok wykonawców wystąpią goście specjalni – Andrzej Chochoł, Gaspard Conde (Gwinea), Maciej Szajkowski (Kapela ze wsi Warszawa), Krzysztof Olejarz (NBB), Krzysztof Korban (akordeon).

Wydarzeniom patronuje Powiat Skarżyski.

ZAPRASZAMY!

studium

 

2012-2022 Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej.