O jesieni życia, czyli o tym jak zachować radość życia pomimo podeszłego wieku mowa była na konferencji naukowej pt.: „Trzeci Wiek – jesień życia może być pogodna”, którą zorganizowały Szpital Powiatowy i Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej.
Tegoroczna konferencja odbyła się w ramach Medycznych Spotkań Naukowych. To inicjatywa, którą w roku ubiegłym zapoczątkował Szpital Powiatowy w Skarżysku-Kamiennej. Pierwsza konferencja poświęcona była anestezjologii i transplantologii. W tym roku adresatami konferencji byli seniorzy, a poruszane podczas wykładów problemy dotyczyły starzenia się.
Konferencja odbyła się w patio w Miejskim Centrum Kultury. Na sali liczne grono słuchaczy stanowili uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W konferencji udział wzięła poseł Maria Zuba oraz przedstawiciele władz powiatowych i gminnych. Konferencję otworzył dyrektor Szpitala Powiatowego Andrzej Jarzębowski, który zaznaczył, że misją szpitala jest nie tylko pomagać chorym, ale również prowadzić edukację zdrowotną, zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Taką rolę mają spełniać konferencje naukowe organizowane przez szpital. Dyrektor chciałby, aby wpisały się one na stałe w działalność szpitala.
Z kolei starosta skarżyski Michał Jędrys mówił o tym, że starość to naturalny etap życia. Należy mieć świadomość upływu czasu, akceptować zmiany zachowując dystans i pokorę do życia. Starosta mówił też o solidarności pokoleniowej i o tym, jak ważne jest, by seniorzy mogli liczyć na pomoc i wsparcie młodszego pokolenia.
- Starzenie się dotyczy każdego z nas, warto więc świadomie przygotować się do tego okresu życia, by móc jak najdłużej w dobrej formie cieszyć się życiem. Podobnie jak jesień może być najpiękniejszą porą roku, tak i starość może być najlepszym okresem życia – mówił starosta Michał Jędrys.
Następnie rozpoczął się blok wykładów. O największych zagrożeniach wynikających ze starzenia się mówił dr Marek Krawiec ze Społecznej Akademii Nauk w Łodzi. Zwrócił on uwagę na takie problemy związane ze starzeniem się, jak: niewielki udział osób starszych w aktywności społecznej, obniżenie poziomu aktywności intelektualnej oraz brak dostosowania się seniorów do wymogów rynku pracy. Kolejny wykład pt.: „Aktywność edukacyjna seniorów jako forma profilaktyki gerontologicznej” wygłosiła dr n. med. Dorota Kozieł z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W dużej mierze wykład ten poświęcony był uniwersytetom trzeciego wieku. Dorota Kozieł przytoczyła wyniki badań, z których wynika, że członkostwo w uniwersytecie trzeciego wieku pozytywnie wpływa na jakość życia seniorów. W grupie słuchaczy tego typu uniwersytetów jest większe natężenie prawidłowych nawyków żywieniowych, natężenie zachowań profilaktycznych i praktyk zdrowotnych.
Kolejne wykłady na temat rehabilitacji kardiologicznej i rehabilitacji po operacji mózgowia zaprezentowali wybitni specjaliści ze Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej: prof. Mirosław Janiszewski – koordynator na oddziale Rehabilitacji Neurologicznej i dr hab. n. med. Zbigniew Kotwica.
Honorowy patronat nad konferencją, którą zorganizował Szpital Powiatowy i Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej przy współudziale Społecznej Akademii Nauk w Łodzi sprawował Rektor Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu prof. dr hab. inż. Zbigniew Łukasik.
Zdjęcia: Piotr Adamczyk - serwis informacyjny TSK24.pl oraz Szpital Powiatowy w Skarżysku-Kamiennej