Na przełomie czerwca i lipca dziewięcioosobowa grupa wyruszyła ze Skarżyska-Kamiennej na niezwykłą wyprawę w najwyższe szczyty górskie w Polsce. Najtrudniejsze zadanie stanęło przed trzema uczestnikami wyprawy – Robertem Stachyrą, jego synem Bartoszem i Mateuszem Ferencem, którzy postanowili pobić rekord najszybszego przejścia 28 najwyższych górskich szczytów w Polsce. Ekipę oprócz wspinaczy tworzyli także motoparalotniarze oraz zespół techniczny (fotograficy i krótkofalowcy). Wszystkich połączyło zamiłowanie do przygody i wspólny projekt: „Szczytami gór… najwyżej, najszybciej z ziemi i powietrza”. Powiat Skarżyski objął patronat nad wyprawą.
Wyruszyli 29 czerwca na trwającą 6 dni wyprawę w najwyższe szczyty górskie w Polsce. Podzielili się na trzy zespoły, z których każdy miał do wykonania inne zadanie. Zespół „zdobywców” tworzyli pochodzący ze Skarżyska-Kamiennej alpinista i podróżnik – Robert Stachyra, jego szesnastoletni syn Bartosz i siostrzeniec Mateusz Ferenc. To przed tą trójką stało najtrudniejsze zadanie do wykonania podczas wyprawy, a było nim ustanowienie nowego rekordu w zdobywaniu Korony Gór Polskich w jak najszybszym czasie. Drugi zespół -„orłów” - w składzie Piotr Krupa, Alina Jędrys i Krzysztof Szczygieł te same szczyty na które wspinali się Robert, Bartek i Mateusz zdobywał z powietrza na motoparalotnich. Z wyprawy przywieźli wykonany z lotu ptaka bogaty materiał filmowy i zdjęciowy dokumentujący piękny krajobraz górski. – Chcieliśmy pokazać urok przyrody, tych wszystkich górskich pasm, które przemierzali zdobywcy i to się nam udało. Przywieźliśmy ciekawy materiał – mówi Krzysztof Szczygieł. Trzeci zespół to Jarek Zięba – radiowiec oraz Michał Murawski i Paweł Boruń – wspierający od strony technicznej ekipę „zdobywców” i „orłów”.
Wyprawa dobiegła końca 4 lipca. 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich w Polsce zostało zdobytych w czasie 135 godzin i 35 minut. Pomimo, że nie udało się pobić dotychczasowego rekordu to wyprawa dostarczyła tyle niezapomnianych wrażeń, że jest co pamiętać i wspominać – mówi Robert Stachyra, który kierował grupą „zdobywców”. – To była trudna i wyczerpująca wyprawa. Maszerowaliśmy dzień i noc, niezależnie od warunków pogodowych, a te podczas sześciodniowej wędrówki nieraz były ekstremalne. Podczas wspinania się na Rysy zaskoczyły nas opady śniegu. Myśleliśmy, że będziemy musieli zrezygnować ze zdobycia tego szczytu. Tutaj było najtrudniej podczas całej wyprawy – wspomina Robert Stachyra. O dużym zmęczeniu i ciągłej walce z własnym organizmem, który domagał się snu i odpoczynku mówi też Bartosz, ale nie ukrywa, że cieszy się z tej męskiej przygody i jest gotów wyruszyć na następną.
Powiat Skarżyski objął patronat nad wyprawą „Szczytami gór…najwyżej, najszybciej z ziemi i powietrza”. Jak powiedział starosta Michał Jędrys, - ten niezwykły i oryginalny projekt przyniósł rozgłos także powiatowi skarżyskiemu. Za sprawą osób, które brały udział w wyprawie mogliśmy się promować, jako miejsce sprzyjające ludziom, którzy chcą żyć z pasją i realizować swoje najśmielsze marzenia.
Wykaz 28 najwyższych szczytów gór Polski, które były celem wyprawy "Szczytami gór...najwyżej, najszybciej z ziemi i powietrza" z udziałem osób związanych ze Skarżyskiem-Kamienną i powiatem skarżyskim
1. Rysy 2499 m n.p.m (Tatry)
2. Babia Góra, 1725 m n.p.m. (Beskid Żywiecki)
3. Śnieżka 1602 m n.p.m. (Karkonosze)
4. Śnieżnik 1425 m n.p.m. (Masyw Śnieżnika)
5. Tarnica 1346 m n.p.m. (Bieszczady)
6. Turbacz 1310 m n.p.m. (Gorce)
7. Radziejowa 1262 m n.p.m. (Beskid Sądecki)
8. Skrzyczne 1257 m n.p.m. (Beskid Śląski)
9. Mogielica 1171 m n.p.m. (Beskid Wyspowy)
10. Wysoka Kopa 1126 m (Góry Izerskie)
11. Rudawiec 1112 m n.p.m. (Góry Bialskie)
12. Orlica 1084 m n.p.m. (Góry Orlickie)
13. Wysokie Skałki 1050 m n.p.m. (Pieniny)
14. Wielka Sowa 1015 m n.p.m. (Góry Sowie)
15. Lackowa 997 m n.p.m. (Beskid Niski)
16. Kowadło 989 m n.p.m. (Góry Złote)
17. Jagodna 977 m n.p.m. (Góry Bystrzyckie)
18. Skalnik 945 m n.p.m. (Rudawy Janowickie)
19. Waligóra 936 m n.p.m. (Góry Kamienne)
20. Czupel 933 m n.p.m. (Beskid Mały)
21. Szczeliniec Wielki 919 m n.p. m. (Góry Stołowe)
22. Lubomir 904 m n.p.m. (Beskid Makowski)
23. Biskupia Kopa 889 m n.p.m. (Góry Opawskie)
24. Chełmiec 851 m n.p.m. (Góry Wałbrzyskie)
25. Kłodzka Góra 765 m (Góry Bardzkie)
26. Skopiec 724 m n.p.m. (Góry Kaczawskie)
27. Ślęża 718 m n.p.m. (Masyw Ślęży)
28. Łysica 612 m n.p.m. (Góry Świętokrzyskie).
Zdjęcia wykonane w ramach projektu "Szczytami gór...najwyżej, najszybciej z ziemi i powietrza" przez jego uczestników