Powiat skarżyski w czołówce najzamożniejszych powiatów w Polsce. W jednym z najbardziej prestiżowych rankingów oceniających zamożność samorządów powiat skarżyski został sklasyfikowany na 13. miejscu w kraju.
W tegorocznym rankingu w kategorii – powiaty – bardzo dobrze wypadł powiat skarżyski. W zestawieniu 134 powiatów znalazł się on na 13 miejscu (i na pierwszym w województwie świętokrzyskim). Powiat skarżyski wyprzedził takie powiaty z naszego województwa jak powiat opatowski (24. miejsce w rankingu) i powiat buski (45 miejsce w Polsce).
– Bardzo się cieszę z tak wysokiej pozycji powiatu skarżyskiego w rankingu. To rezultat bardzo przemyślanej i starannie prowadzonej przez obecny zarząd powiatu polityki finansowej. W sytuacji, gdy w całym kraju zauważalne jest spowolnienie gospodarcze przekładające się również na sytuację finansową samorządów, my dbamy o to, by mądrze dysponować posiadanymi dochodami i wykorzystywać je na takie cele, w tym inwestycje, które przyniosą naszemu powiatowi korzyści ekonomiczne i gospodarcze – mówi starosta Michał Jędrys.
Wśród województw zwyciężyło dolnośląskie. Województwo świętokrzyskie uplasowało się na 8. miejscu.
Ranking najzamożniejszych samorządów to jedno z najstabilniejszych zestawień publikowanych przez pismo specjalizujące się w tematyce samorządowej „Wspólnota”. Tegoroczny ranking został przygotowany przez profesora Pawła Swianiewicza, kierownika Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Ranking ukazuje tempo rozwoju i świadczy o jakości decyzji inwestycyjnych i administracyjnych podejmowanych przez włodarzy i rady gmin, miast, powiatów i województw. Poziom zamożności we wszystkich kategoriach jednostek samorządowych został określony po zsumowaniu dochodów samorządów (m.in. własnych, udziałów w podatkach, subwencji ogólnej) w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Nie wlicza się natomiast dotacji celowych. – Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej, zwłaszcza w okresie tak intensywnego korzystania z funduszy unijnych, potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to awans chwilowy i nie mający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło rankingu, którym jest „zamożność” – wyjaśnia metodologię rankingu prof. Paweł Swianiewicz.
Najbogatsi 2012 - zobacz ranking "Wspólnoty"