29 czerwca 1940 roku hitlerowcy przeprowadzili masową egzekucję w lesie na Brzasku w pobliżu Skarżyska-Kamiennej. Zginęło wówczas 760 osób. W niedzielę w 73. rocznicę rozstrzelania Polskich Patriotów na Brzasku odbyła się tam uroczystość upamiętniająca tę tragiczną w dziejach Skarżyska-Kamiennej datę. - Czy hasło patriotyzmu może być aktualne dziś - kiedy żyjemy w czasach nakierowanych bardziej na to, co teraz, niż na to, co było? W odróżnieniu od wielu pokoleń Polaków, nie jesteśmy dziś zmuszeni budować patriotyzmu w opozycji do kogoś lub czegoś. Przywiązanie do ojczyzny nie wymaga daniny krwi czy wysiłku zbrojnego, ale rzetelnej pracy. O wiele łatwiej jest żonglować retoryką i formułować wzniosłe hasła, niż planować, a potem realizować przedsięwzięcia wymagające wielkiego nakładu sił i środków. - mówił starosta skarzyski Michał Jedrys, gospodarz uroczystości.
Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej przy udziale Światowego Związku Armii Krajowej było organizatorem niedzielnej uroczystości przy mogile na Brzasku. Rocznicę przyszło upamiętnić wiele osób. Obecni byli przedstawiciele Sejmu RP, władze powiatu skarżyskiego, gminy Skarżysko-Kamienna, Bliżyn i Skarżysko Kościelne. Ponadto w uroczystości wzięli udział przedstawiciele szkół, instytucji i służb mundurowych, poczty sztandarowe. Widoczna była młodzież. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej polowej koncelebrowanej przez księży dekanatu skarżyskiego pod przewodnictwem ks. kan. Mariana Mężyka – dziekana dekanatu skarżyskiego.
Po mszy, w dalszej części uroczystości wygłoszono przemówienia okolicznościowe. Starosta skarżyski Michał Jędrys - gospodarz uroczystości pytał, jakiego patriotyzmu oczekuje dzisiaj od nas Ojczyzna? Czy czujemy się dumni z tego, że jesteśmy Polakami i jak to wyrażamy. Czym jest dziś i czym może być patriotyzm? Zdaniem starosty dziś wciąż jest miejsce na patriotyzm, ale tradycyjno – państwowy wymiar patriotyzmu należy rozszerzyć i uzupełnić o nowe treści, by wciąż idąc ku nowoczesności, pamiętać jednak – skąd idziemy, czyli o tradycji. Starosta pytał też, jak budować most między starym i nowym? Jak uniknąć archaizacji pojęcia patriotyzm, zachowując zarazem jego istotę? W powiecie skarżyskim takim łącznikiem między tradycyjnie a nowocześnie pojmowanym patriotyzmem ma być przyjęty z inicjatywy starosty Michała Jędrysa Program Edukacji Patriotycznej „Pamięć”, skupiający zarówno środowiska kombatanckie działające w ramach Powiatowej Rady Kombatantów, Osób Represjonowanych i Weteranów Wojennych, organizacje i stowarzyszenia kultywujące tradycje patriotyczno - historyczne, jak również szkoły i młodych ludzi. - Chcemy pokazać, że nowoczesny patriotyzm to aktywność i zaangażowanie na rzecz lokalnej wspólnoty, w której mieszkamy, to godne reprezentowanie miejsca, społeczności, z których się wywodzimy, to także działanie na rzecz drugiego człowieka. Program Edukacji patriotycznej „Pamięć” ma być w swoim założeniu podstawą do budowy nowoczesnego patriotyzmu w powiecie, wyrażanego w zachowaniu i działaniu, a nie tylko w deklaracjach – mówił starosta Michał Jędrys.
Po wystąpieniach okolicznościowych członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” odczytali Apel Pamięci, a uczniowie Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych recytowali wiersze. Na zakończenie delegacje biorące udział w uroczystości upamiętniającej wydarzenia na Brzasku z roku 1940 złożyły wiązanki przed mogiłą.