Sympatycy paleolitycznej wioski PraOsada RYDNO przez miniony weekend mogli „zasmakować” życia z czasów epoki kamienia podczas trzydniowego Pikniku Archeologicznego. Piknik wpisał się już na stałe w kalendarz najciekawszych i najatrakcyjniejszych imprez odbywających się cyklicznie w powiecie skarżyskim.
Piknik Archeologiczny PraOsada RYDNO to impreza o charakterze edukacyjno-rekreacyjno-turystyczno-kulturalnym. Jej głównym celem jest popularyzacja wiedzy o jednym z najcenniejszych zabytków, znajdujących się w Powiecie Skarżyskim oraz w Europie, czyli Rezerwacie Rydno. Podczas Pikniku grupa entuzjastów ze Stowarzyszenia PraOsada Rydno poprzez odtworzenie dawnego życia pokazuje znaczenie dziedzictwa kulturowego, jakim jest „Rezerwat Archeologiczny RYDNO”. Rekonstrukcje z epoki paleolitu i neolitu wspomagają doświadczenia naukowe, które prowadzone są wspólnie z przybyłymi uczestnikami imprezy. Piknik dzięki współpracy z Uniwersytetem Warszawskim nabiera dodatkowo charakteru odkrywczo-eksperymentalnego w zakresie archeologii, przez co staje się także przedsięwzięciem o coraz szerszym formacie. Tak więc tematyka i charakter tej imprezy stawia ją wśród tych unikalnych w skali kraju. Skierowana jest do osób interesujących się edukacją, poznawaniem kultury i historii, całych rodzin oraz studentów.
Podczas tegorocznego Pikniku, uczestnicy odwiedzający poszczególne stanowiska mogli zobaczyć jak wytwarza się narzędzia z epoki kamienia, jakie wówczas spożywano potrawy, jak budowano domostwa, jakie zajęcia towarzyszyły codziennemu życiu osady itp. Natomiast podczas inscenizacji z narodzin nowego członka plemienia oraz rytuału śmierci wodza zachęcani przez aktorów do czynnego udziału w tych obrzędach, mogli bezpośrednio uczestniczyć w dawnych ceremoniach. Zainteresowaniem cieszyły się także stanowiska obsługiwane przez studentów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy zapoznawali z tajnikami archeologii, badawczą pracą archeologa i eksperymentami naukowymi.
W tym roku w ramach Pikniku studenci wykonali EKSPERYMENT NAUKOWY na temat: „Stopnia fragmentacji szczątków ciałopalnych ich możliwe przyczyny” - czyli próbę odtworzenia rytuału pogrzebowego tzw. ciałopalenie.
inscenizacja śmierci wodza
stanowiska tematyczne
W sobotnie popołudnie natomiast wódz PraOsady Rydno dzielił uczestników Pikniku „upolowanym” i przyrządzonym na palenisku dzikim zwierzem. A wieczorem wszyscy oddali się uczcie duchowej w transowym koncercie muzyki naturalnej przeprowadzonym przez Studium Muzyki Instrumentów Etnicznej.
Na Piknik zawitała grupa prowadząca akcję "Odjazdowy Bibliotekarz"
Organizatorzy: Stowarzyszenie PraOsada RYDNO, Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, Urząd Miasta Skarżyska-Kamiennej, Miejskie Centrum kultury, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Skarżysku-Kamiennej, PTTK oddział w Skarżysku-Kamiennej.
Patronat Medialny: TV DAMI, Echo Dnia, Serwis Informacyjny TSK24, Portal skarzysko.info, Radio Kielce, TVP Kielce
Przypomnijmy:
Rezerwat Rydno utworzono w celu ochrony pozostałości prehistorycznych zakładów kopalnianych hematytu, funkcjonujących tu w zamierzchłej przeszłości, jak również miejsc przetwórstwa tego cennego surowca, z którego otrzymywano magiczny proszek – ochrę (tzw. krwicę). Na obszarze dzisiejszego rezerwatu wykryto także olbrzymie ilości wyrobów z krzemienia czekoladowego oraz nierozerwalnie związanych z działalnością produkcyjną miejsc wymiany handlowej i kompleks obozowisk z licznymi śladami pobytu ludzi. Zasadnicza część znalezisk datowana jest na schyłkowy paleolit (10 000 – 9000 p.n.e.), mezolit (8000-6000 p.n.e.) i neolit (6000-3000 p.n.e.).
Więcej na www.rydno.pl
tekst i zdjęcia: Jolanta Jagiełło
materiał filmowy: Cezary Przeworski