W niedzielę w Skarżysku Kościelnym odbył się Festiwal Muzyki Etniczno-Folkowej. To nowe przedsięwzięcie artystyczne w powiecie skarżyskim pod patronatem starosty Michała Jędrysa, którego celem jest popularyzacja muzyki ludowej i opartej na tradycyjnych źródłach. Festiwal rozpoczęły warsztaty śpiewu białego, a zakończył występ kielczanina Dariusza Makaruka – muzyka, producenta, twórcy instalacji audiowizualnych, związanego z polską sceną niezależną. W Skarżysku Kościelnym Makaruk zaprezentował utwory ze swojego najnowszego albumu „Erotyki Ludowe”. Znalazły się w nim współczesne aranżacje tradycyjnej muzyki ludowej.


Warsztaty Śpiewu Tradycyjnego (białego) poprowadziła Grupa Śpiewacza przy Fundacji Muzyka Kresów. Śpiew biały jest typowy dla muzyki ludowej i nie można się go nauczyć w żadnej szkole muzycznej. Spotykamy go w muzyce folklorystycznej wielu zakątków świata. Biały śpiew występował w Polsce, Ukrainie, Białorusi i Bułgarii. Obecnie można zaobserwować powrót do białego śpiewu, jako części muzyki folkowej, ale także jako spontanicznej formy ekspresji. Jest w zasadzie wykorzystywaniem techniki krzyku do wydobywania melodii. Daje to niezwykłe wrażenie, o czym mogli się przekonać obserwatorzy warsztatów śpiewu tradycyjnego w Skarżysku Kościelnym.

W dalszej części programu festiwalu był koncert zespołu Natural Beat Band. Gościnnie wystąpili także J. Gaca, A. Chochół i H. Gembalski. Na scenie zaprezentowała się także Kapela Braci Dziobaków. Zwieńczeniem kilkugodzinnego festiwalu był występ Dariusza Makaruka, któremu towarzyszył Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej. Makaruk zaprezentował swój najnowszy projekt muzyczny „Erotyki Ludowe”.  Artysta znalazł ludowe teksty i melodie, a potem zaaranżował je na sposób jazzowy, orkiestrowy, klubowy czy elektroniczny, zachowując jednak ich oryginalne brzmienie. Jak zapewnia, spojrzał na naszą tradycję z całkiem nowej perspektywy. Słowa nastrojowych ballad, kołysanek czy żartobliwych erotyków wyśpiewuje kobiecy Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej. W Skarżysku Kościelnym Makarukowi towarzyszyły również artystki z tego zespołu. ,,Erotyki Ludowe'' to album do którego warto wracać, aby cały czas odkrywać wielkie bogactwo zarówno tekstów jak i samej zróżnicowanej stylistycznie muzyki.

Festiwal muzyki etniczno-folkowej powstał dzięki pasji starosty skarżyskiego, Michała Jędrysa oraz dzięki wsparciu lokalnego środowiska muzyków i animatorów kultury, zwłaszcza Piotra Stefańskiego i Sylwii Nadgrodkiewicz. Była to pierwsza edycja festiwalu w ramach którego prezentowane będą zespoły i wydarzenia artystyczne czerpiące pełną garścią z kultury ludowej.

Projekt "Festiwal Muzyki Folkowo-Etnicznej został objęty Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 i otrzymał dofinansowanie w ramach małych projektów, działanie 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju".

DSC 3411DSC 3412DSC 3414DSC 3418DSC 3420DSC 3424DSC 3427
DSC 3429DSC 3430DSC 3432DSC 3436DSC 3438
DSC 3447DSC 3450DSC 3454DSC 3456DSC 3459DSC 3464
DSC 3472DSC 3473DSC 3474DSC 3476DSC 3477
DSC 3479DSC 3482DSC 3483

logo-folk-unia.jpg

2012-2022 Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej.