Pamięci kapitana Ryszarda Zygmuntowicza – jednego z najlepszych polskich pilotów w czasie II wojny światowej, który pochodził ze Skarżyska-Kamiennej poświęcona była sobotnia konferencja historyczna w Miejskim Centrum Kultury pod patronatem starosty skarżyskiego Michała Jędrysa.
O fascynujących losach pilota opowiedzieli Krzysztof Zemeła – historyk i dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku oraz mecenas Piotr Nasiołkowski – główny inicjator konferencji, od lat zainteresowany postacią kapitana Zygmuntowicza. Wątkiem, który szczególnie intryguje mecenasa Nasiołkowskiego w życiorysie pilota RAF-u jest jego ostatni lot na pokładzie brytyjskiego bombowca, który zakończył się katastrofą. Samolot rozbił się w Alpach na pograniczu niemiecko-austriackim w nocy z 20 na 21 kwietnia. Zginęła cała załoga „Halifaxa” - brytyjskiego czterosilnikowego bombowca, w tym kapitan Ryszard Zygmuntowicz oraz komandor Walter Farley – dowódca dywizjonu RAF. Mecenas Nasiołkowski wysnuwa przypuszczenia, że celem tego lotu, który był wspólną operacją brytyjskich i radzieckich służb specjalnych o kryptonimie „Whiskey” było przeprowadzenie zamachu na Hitlera. Dokonać mieli tego dwaj zrzuceni z samolotu agenci. Zdaniem mecenasa do takich wniosków można dojść biorąc pod uwagę, że samolot rozbił się zaledwie 100 km od Berghofu – alpejskiej kwatery, w której dyktator wówczas przebywał i obchodził urodziny. Nigdy wcześniej żaden samolot nie zbliżył się tak blisko głównej kwatery niemieckiego wodza III Rzeszy.
O związkach kapitana Zygmuntowicza ze Skarżyskiem opowiadał z kolei Krzysztof Zemeła – dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku-Kamiennej. Kapitan Zygmuntowicz był absolwentem właśnie tej szkoły (wówczas liceum Witkowskiego).
Konferencji towarzyszyła wystawa fotografii i pamiątek po bohaterskim pilocie. O losach kapitana Zygmuntowicza uczestnicy konferencji mogli też przeczytać w przygotowanych specjalnie na tę okoliczność broszurach. Konferencję urozmaicił pokaz filmu dokumentalnego o akcji "Whiskey" autorstwa niemieckiego dziennikarza Michaela Heima oraz występ muzyczny Zbigniewa Bibera.
Patronat nad konferencją przywracającą pamięć o zapomnianym bohaterze z czasów II wojny światowej, rodem ze Skarżyska-Kamiennej objął starosta skarżyski Michał Jędrys.
Zdjęcia: Jolanta Jagiełło, Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej