Od czego zależy przywrócenie równowagi na rynku pracy i jakie jest antidotum na wysokie bezrobocie w powiecie skarżyskim? To pytania na które szukano odpowiedzi podczas konferencji zorganizowanej pod patronatem poseł Marii Zuby i starosty skarżyskiego Michała Jędrysa. Szansą będą m.in. fundusze europejskie z nowego okresu programowania, które można będzie przeznaczyć na wspieranie przedsiębiorczości, innowacje i nowoczesne technologie. Takie wnioski nasuwały się po wysłuchaniu zaproszonych do udziału w konferencji ekspertów.
Konferencja rozpoczęła się od omówienia unijnych, krajowych i regionalnych priorytetów w podziale funduszy unijnych w nowym okresie programowania. Kwestie związane z tym tematem przedstawił Grzegorz Orawiec – dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Priorytety przyjęte przez UE to m.in.: rozwój technologiczny, innowacje, odnawialne źródła energii, gospodarka niskoemisyjna, podnoszenie konkurencyjności przedsiębiorstw, technologie informacyjne i telekomunikacyjne, systemy internetowe, transport zrównoważony, wspieranie zatrudnienia i mobilności pracowników, inwestowanie w edukację, umiejętności i kształcenie ustawiczne. W oparciu o unijne priorytety opracowywana jest aktualnie w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach strategia rozwoju i program operacyjny dla województwa świętokrzyskiego. Dokumenty te określać będą kierunki rozwoju, obszary wsparcia działania, na jakie będzie można pozyskać unijne wsparcie. Dla naszego województwa ustalono następujące cele strategiczne: poprawa infrastruktury regionalnej, wsparcie kluczowych gałęzi i branż dla rozwoju gospodarczego regionu, budowa kapitału ludzkiego i bazy dla innowacyjnej gospodarki, zwiększenie roli ośrodków miejskich w stymulowaniu rozwoju gospodarczego, rozwój obszarów wiejskich oraz wspieranie ekologicznego rozwoju naszego regionu. Na inwestycje związane z tymi celami samorządy i inne podmioty będą mogły wydawać fundusze unijne. Ich właściwe wykorzystanie może być bodźcem do rozwoju gospodarczego regionu, także dla Skarżyska-Kamiennej. Nasze miasto ma naturalne predyspozycje przemysłowe, ale w obecnej chwili ten dział gospodarki wymaga ożywienia. Konieczna jest rewitalizacja terenów pod potrzeby przedsiębiorców. I takie działania w przypadku naszego miasta będą wspierane z funduszy unijnych. Nasze miasto – jako obszar specjalnego wsparcia – może liczyć również na preferencyjne warunki przy ubieganiu się o dofinansowanie unijne. Dyrektor Orawiec zaznaczył również, że aby dobrze wykorzystać nowy okres programowania unijnego potrzebna jest zmiana spojrzenia na fundusze unijne. – Samorządy chcą nowej hali sportowej, boiska, nowej drogi. W nowym okresie nie takie projekty będą uzyskiwały wsparcie. Więcej pieniędzy będzie właśnie m.in. na wspieranie przedsiębiorczości – mówił dyrektor Orawiec.
W dyskusji wziął udział również Ryszard Zbróg – Prezydent Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Jego zdaniem przywrócenie równowagi na rynku pracy zależy od rozwoju przedsiębiorczości. Dlatego ważne jest, aby wspierać pomysły biznesowe poprzez np. organizowanie szkoleń dla przedsiębiorców czy pomoc prawną i techniczną.
O konieczności podnoszenia konkurencyjności naszego regionu i rozwoju przedsiębiorczości – jako sposobie na przeciwdziałanie bezrobociu mówił również starosta skarżyski Michał Jędrys. Samorządy mogą się do tego w znaczący sposób przyczynić, np. poprzez przygotowanie terenów pod inwestycje. Przedsięwzięcia gospodarcze chętniej lokalizowane są na obszarach dobrze wyposażonych w infrastrukturę - uzasadniał starosta. Ważne jest także podejmowanie działań promocyjnych, stosowanie ulg, zachęt podatkowych. Niezbędna jest także identyfikacja lokalnych potrzeb społecznych i lokalnych zasobów, które mogą określić kierunki i zakres działań na rzecz rozwoju lokalnego.
Podczas konferencji głos zabrał także dr inż. Janusz Tuśnio z Politechniki Świętokrzyskiej, który mówił o tym, jaki wpływ na wzrost zatrudnienia ma jakość kształcenia, nowe technologie i innowacyjność.
zdjęcia: Piotr Adamczyk - TSK24.pl