Album fotograficzny „Barwy i Kształty Ziemi Skarżyskiej” jest pokłosiem konkursu o tej samej nazwie ogłoszonego przez samorząd powiatu skarżyskiego z okazji jubileuszu 10-lecia powstania powiatu. Celem konkursu było ukazanie za pomocą obiektywu aparatu fotograficznego Ziemi Skarżyskiej w sposób oryginalny z podkreśleniem osobliwości miejsc, niepowtarzalności krajobrazu, różnorodnodności barw i kształtów architektury. Na konkurs wpłynęło ponad osiemdziesiąt zdjęć ośmiu autorów, którzy w swoich pracach zaprezentowali wysoki poziom artystyczny i warsztatowy.

„Barwy i kształty…” to poszukiwanie osobliwości Ziemi Skarżyskiej okiem obiektywu. Autorzy zdjęć znakomicie uchwycili różne odcienie tego co jest i co się zmienia w powiecie skarżyskim na przykładzie miejsc tych powszechnie znanych, jak i tych nowo odkrytych.

Obrazom towarzyszą także emocje, którym autorzy poddali się będąc sam na sam z aparatem i klimatem wytworzonym w danej chwili wokół fotografowanego miejsca. Te emocje dodatkowo odzwierciedlają temat konkursu dodając niektórym miejscom i obiektom żywych nasyconych barw, dynamizmu, ducha nowoczesności, rozwoju lub wręcz tworząc obraz w odcieniach pastelowych, delikatnych, jakby przez mglistą poświatę oddając tym nostalgię, spokój, tęsknotę, przemijanie. Wszystkie prace są indywidualnym spojrzeniem na powiat skarżyski, którego piękno i niepowtarzalność można odnaleźć w zapomnianej przydrożnej kapliczce, w kępie trawy czy w zagubionej drodze, na której czeka samotny kot.

Album został podzielony na osiem części. Każda z nich poświęcona jest jednemu autorowi. Pokaz fotografii rozpoczyna zwycięzca konkursu Bartłomiej Zegadło, w dalszej kolejności prezentujemy prace zdobywców II i III miejsca, następnie (w ujęciu alfabetycznym) autorów wyróżnionych. Album zamyka Wojciech Domagała, którego prace nie spełniły wymogów regulaminu konkursu, natomiast ich treść i jakość techniczna uznane zostały za godne uwagi i publikacji.

Publikacja liczy 64 strony.

Album wydano z okazji jubileuszu 10-lecia powstania powiatu skarżyskiego ze środków promocyjnych Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej

2012-2022 Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej.