Zakup systemu mammograficznegoTekst z tablicy informacyjnej: Dofinansowano ze środków budżetu państwa. Dotacja celowa z z budżetu państwa. Zakup cyfrowego systemu mammograficznego wraz z niezbędnymi pracami instalacyjnymi i adaptacyjno-remontowymi dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie (ZOZ). Dofinansowanie: 1071752,67 zł Całkowita wartość: 1345500,83 zł Data podpisania umowy: lipiec 2023 r.

Wysokiej jakości mammograf cyfrowy jeszcze w tym roku będzie dostępny dla Pacjentek skarżyskiego szpitala. W piątek, 14 lipca przedstawiciele władz powiatu skarżyskiego – starosta Artur Berus, wicestarosta Anna Leżańska, skarbnik Urszula Wrona podpisali z Wojewodą Świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem umowę gwarantującą powiatowi otrzymanie kwoty w wysokości 1 mln 73 tysięcy złotych na realizację zadania pn. „Zakup cyfrowego systemu mammograficznego wraz z niezbędnymi pracami instalacyjnymi i adaptacyjno – remontowymi dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie (ZOZ)”. Umowa została podpisana w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku w obecności dyrektora jednostki Leszka Lepiarza. Pozyskane przez powiat dofinansowanie ze środków budżetu państwa pokryje 80% wartości zadania. Pozostałe 20 % kosztów zostanie sfinansowane z budżetu powiatu skarżyskiego. Wizyta Wojewody była także okazją do omówienia najistotniejszych spraw bieżących, z którymi na co dzień boryka się skarżyski szpital.

Pozyskane przez powiat dofinansowanie ze środków budżetu państwa w wysokości 1 mln 73 tys. 840 zł pokryje 80% wartości zadania. Pozostałe 20 % kosztów w kwocie 268 tys. 460 zł zostanie sfinansowane z budżetu powiatu skarżyskiego. Rada powiatu już zagwarantowała tę kwotę w tegorocznym budżecie.

- Dziękuję wszystkim parlamentarzystom, którzy zaangażowali się w to, że dzisiaj z rezerwy budżetu państwa pozyskaliśmy środki na mammograf. Dziękuję panu Wojewodzie, dziękuję też służbom starostwa powiatowego. To tez dzięki ich pracy i dobrze przygotowanego wniosku przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem. Pan Premier podpisał dofinansowanie na zakup mammografu dla naszego szpitala. Dzisiaj podpisujemy umowę, co umożliwi nam ogłoszenie przetargu – mówił podczas briefingu prasowego starosta Artur Berus kierując szczególne podziękowania dla skarżyskiego Klubu Amazonek. Zaznaczył także, że umowa umożliwi wszczęcie procedury przetargowej na zakup nowego sprzętu.         

A będzie to  cyfrowy system mammograficzny składający się z mammografu cyfrowego wraz z tomosyntezą, mammografią 3D i biopsją oraz stacją technika/operatora.

- Myślę, że najbardziej zainteresowane i zadowolone będą kobiety, które korzystają na co dzień z tego urządzenia. Już od ponad pół roku tego urządzenia w naszym szpitalu nie ma, gdyż uległo uszkodzeniu, którego nie da się naprawić. Tak więc cieszymy się, że będziemy mogli ten sprzęt w miarę szybko zakupić dla dobra naszych pań z terenu powiatu skarżyskiego – mówił z zadowoleniem Leszek Lepiarz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej.       

Wniosek złożony przez powiat, w ramach przyznanego dofinansowania obok zakupu mammografu obejmuje także wykonanie prac adaptacyjno-remontowych polegających na dostosowaniu pod wymogi instalacji mammografu cyfrowego oraz zakup niezbędnego sprzętu trzech pomieszczeń w szpitalnej Pracowni Mammografii, w tym w pokoju technika i gabinecie lekarskim.

- Jest to kolejny sprzęt, który trafia na teren województwa świętokrzyskiego. Tego sprzętu jest nie mało, ale potrzeby są ogromne. To są milionowe inwestycje w służbę zdrowia. Bez prawidłowej diagnostyki nie ma prawidłowego leczenia – podkreślił wojewoda Zbigniew Koniusz. - Służba zdrowia w świętokrzyskim nie odstaje od służby zdrowia w całym kraju. Mamy podobne problemy, podobne bolączki. Kluczem do sukcesu jak zwykle są ludzie. Najlepszy sprzęt nie zastąpi człowieka, który musi być na miejscu. I ciesząc się z tego, że podpisujemy umowę, mamy w tyle głowy ten problem, jakim jest obsada kadry. Nie tylko w szpitalu w Skarżysku są te problemy - dodał wojewoda Koniusz, zaznaczając, że znając te wszystkie trudne sprawy jego zdaniem warto takie momenty jak przekazanie pieniędzy na sprzęt medyczny celebrować. Następnie życzył, aby nowy mammograf był bardzo dobrze wykorzystywany z pożytkiem dla pacjentek. 

W trakcie spotkania Starosta zaznaczył również, że Powiat Skarżyski wspólnie ze Szpitalem zamierza sięgnąć po kolejne rządowe środki. Tym razem w ramach projektu związanego z doposażeniem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

- Wartość projektu, który został złożony (i wiem, że merytorycznie jest  już pozytywnie przyjęty), wynosi 15 mln zł. Za te 15 mln zł też będziemy chcieli kupić sprzęt medyczny dla naszego szpitala – poinformował starosta Artur Berus.         

Wizyta Wojewody była także okazją do omówienia najistotniejszych spraw bieżących, z którymi na co dzień boryka się skarżyski szpital. Między innymi Wojewoda wspólnie ze Starostą i Dyrekcją szpitala spotkali się z lekarzami Oddziału Wewnętrznego, któremu grozi zamkniecie w związku ze złożonymi przez kadrę medyczną wypowiedzeniami.

podpisanie umowy na zakup mammografupodpisanie umowy na zakup mammografupodpisanie umowy na zakup mammografupodpisanie umowy na zakup mammografuprekazanie umowy na zakup mammografuwładze powiatu, wojewoda świętokrzyski i dyrektor szpitala powiatowego w skarżysku po podpisaniu umowy na zakup mammografu wizytowanie szpitalawizytowanie szpitala - spotkanie z lekarzami na oddziale wewnętrznym wizytowanie szpitala - spotkanie z lekarzami na oddziale wewnętrznym wizytowanie szpitala - spotkanie z lekarzami na oddziale wewnętrznym wizytowanie szpitala - spotkanie z lekarzami na oddziale wewnętrznym wizytowanie szpitala - spotkanie z lekarzami na oddziale wewnętrznym

 

2012-2022 Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej.