To już pewne. Jeszcze w tym roku na skrzyżowaniu ulic Towarowej i 1-go Maja w Skarżysku-Kamiennej powstanie małe rondo. Umowa na realizację inwestycji została podpisana. Prace ruszą już w czerwcu. - Jest to kolejna inwestycja realizowana w mieście przez Powiat Skarżyski przy wykorzystaniu środków pozyskanych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz własnych – zaznacza starosta Artur Berus.

W ramach realizacji zadania pn. „Budowa ronda na skrzyżowaniu dróg ul. Towarowej  z ul. 1-go Maja w Skarżysku-Kamiennej” wybudowane zostanie małe rondo oraz obie ulice zostaną przebudowane w granicach istniejącego pasa drogowego.

Prace związane z przebudową ulic i budową ronda wykona wybrana w drodze przetargu Firma Budowlano-Drogowa „BAKAMEX” Janusz Bakalarz z Kielc. Umowa z wykonawcą została podpisana 25 maja br. przez Zarząd Dróg Powiatowych w Skarżysku-Kamiennej w obecności przedstawicieli Zarządu Powiatu Skarżyskiego – starosty Artura Berusa oraz członków Tadeusza Bałchanowskiego i Adama Cioka.

- To dobra wiadomość dla mieszkańców miasta, kierowców oraz pieszych użytkowników dróg. Podpisaliśmy z firmą „BAKAMEX” z Kielc umowę na budowę ronda na skrzyżowaniu dróg ul. Towarowej  z ul. 1-go Maja w Skarżysku-Kamiennej i przebudowę tych ulic. Lada dzień rozpoczną się prace w tej części miasta. Myślę, że nie musimy nikogo przekonywać jak ważne jest to zadanie, bo widzimy jaki jest ruch w tym miejscu. Dobrze, że też wpisujemy się w to, co już zostało zrobione, czyli w tunel pieszy. Dzisiaj ta komunikacja dla pieszych zdecydowanie się poprawi. Najważniejszą sprawą w tym wszystkim jest, że Powiat Skarżyski dotrzymuje słowa i Powiat Skarżyski pozyskuje zewnętrzne środki na zadania inwestycyjne. Na to zadanie pozyskaliśmy prawie 1,5 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i w tym zadaniu mamy też partnera firmę prywatną, która posiada sklep Biedronka zlokalizowany tuż przy mającym powstać rondzie. Wartość całego zadania to prawie 3 mln 400 tys. zł. wykonawca zapewnia, że po zatwierdzeniu organizacji ruchu już w czerwcu chce rozpocząć prace – informuje starosta Artur Berus.  - W najbliższym tygodniu planowane jest spotkanie w sprawie uzgodnień związanych z organizacją ruchu. Planujemy ten przebudowywany odcinek zamknąć na czas prowadzonych prac, aby mogły przebiegać sprawnie i być szybciej zrealizowane – dodaje starosta.

Tej inwestycji od lat wyczekiwali mieszkańcy osiedla Dolna Kamienna.  

- Bardzo się cieszę, że na osiedlu Dolna Kamienna dojdzie do kolejnej inwestycji. Na przestrzeni tej kadencji już zrealizowaliśmy tu przebudowę ul. Łyżwy, przebudowę fragmentu ul. 1-go Maja wraz budową ronda. Ta inwestycja, na którą podpisaliśmy dziś umowę była wyczekiwana przez mieszkańców od wielu lat. Wiele lat ciągnęły się tematy odszkodowań od firmy zewnętrznej, która pobudowała tutaj market. Powiat Skarżyski tworzył koncepcję na przebudowę tego terenu. Postanie tu rondo, miejsca parkingowe i w końcu uda się zagospodarować ostatni fragment na tym osiedlu, w ciągu ul. 1-go Maja – przypomina członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego Adam Ciok. - Jako mieszkaniec, cieszę się z tej inwestycji, wsłuchuje się również w głosy mieszkańców, którzy czasem śmiali się z tego miejsca, jak ono wyglądało, jak było zaniedbane. Teraz po wielu, wielu latach uda się połączyć nowo wybudowany tunel z ciągiem pieszym i z ciągiem samochodowym. Mam nadzieję, że mieszkańcy będą zadowoleni, bo zdecydowanie poprawi się i układ komunikacyjny i estetyka osiedla – dodaje członek zarządu powiatu.               

Zakres przebudowy obejmuje następujące odcinki ulic:

  • wlot/wylot ul. 1-go Maja - Towarowa od km 0 + 000,00 do km 0 + 113,50
  • wlot/wylot ul. 1-go Maja od km 0 + 000,00 do km 0 + 044,50
  • wlot/wylot ul. Towarowej od km 0 + 000,00 do km 0 + 046,00
  • rondo po obwodzie od km 0 + 000,00 do km 0 + 109,94
  • wylot ul. Kredytowej od km 0 + 000,00 do km 0 + 019,75
  • zjazd do supermarketu od km 0 + 000,00 do km 0 + 024,50

- Skrzyżowanie ulic Towarowej i 1-go Maja zostanie całkowicie przebudowane. Powstanie tu  skrzyżowanie typu rondo, które będzie miało średnicę zewnętrzną 35 m, średnicę wewnętrzną 21 m. Wymieniona zostanie kanalizacja deszczowa. Zostanie zrobiony nowy monitoring, zostaną wykonane przykanaliki, tak że otoczenie to nabierze zupełnie innego wyglądu. W związku z tym, że w ubiegłym roku został oddany tunel, więc pod tunel zostaną wykonane ciągi dla pieszych. Planujemy przebudowę chodników. Będą one miały od 2 do 3,5 metra. Powstanie też 7 miejsc parkingowych, żeby zapewnić obsługę komunikacyjną dla tych działalności gospodarczych, które są tu zlokalizowane – mówi dyrektor ZDP Marek Czyż wymieniając zakres prac, które będą realizowane w ramach inwestycji.   

Całkowity koszt inwestycji wynosi 3 408 923,99 zł. Powiat Skarżyski pozyskał na ten cel ponad 1,5 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostałą kwotę w wysokości ponad 1,8 mln zł pokryje z własnego budżetu. 

Jak zapewnia wykonawca - Firma Budowlano-Drogową „BAKAMEX” Janusz Bakalarz z Kielc na teren budowy zamierza wejść w czerwcu po przekazaniu terenu budowy i uzgodnieniach związanych organizacji ruchu. W pierwszej kolejności firma przystąpi do robót rozbiórkowych i prac podziemnych jak m.in. kanalizacje, oświetlenia, a następnie wykonanie dróg i ronda.        

Plac budowy zostanie przekazany wykonawcy robót najpóźniej 1 czerwca. Zgodnie z zawartą umową zadanie powinno zostać ukończone do 25.11.2023 r..

przekazanie umowy na placu budowy inwestycji drogowej przekazanie umów na placu budowy drogistarosta komentuje inwestycjęAdam Ciok udziela wywiadudyrektor ZDP omawia inwestycjęwykonawca inwestycji omawia plany wykonania zadaniaplan inwestycji

2012-2022 Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej.