W sobotę, 18 marca w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skarżysku-Kamiennej odbył się wernisaż wystawy pocztówek Skarżyska-Kamiennej z lat 1906 – 1989, które pochodziły z kolekcji Marcina Medyńskiego. Organizatorem wystawy była Fundacja Wczoraj dla Jutra oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka w Skarżysku-Kamiennej.

Na wystawie można było obejrzeć pocztówki Skarżyska-Kamiennej z lat 1906 – 1989, które nie były jeszcze nigdzie prezentowane. Pochodziły one ze zbiorów prywatnych Marcina Medyńskiego. Jak sam autor wspomniał, jego przygoda z kolekcjonowaniem zaczęła się w wieku 5 lat, kiedy otrzymała pierwszy klaser ze zdjęciami od swojego ojca. Pamiątkowe zdjęcie z tego okresu zostało umieszczone na tylnej okładce książki. Natomiast pocztówki zaczął zbierać od siódmego roku życia. Jego skarżyska kolekcja pocztówek została rozpoczęta od prezentu Pani Krystyny Burskiej – kolorowej pocztówki z widokiem ogólnym Kamiennej, wydana w 1910 r. przez kieleckiego edytora Stanisława Saneckiego.

Skarżyska wystawa została podzielona przez organizatorów, w sposób umowny, na dzielnice naszego miasta.  Wśród zdjęć można było znaleźć prawdziwe perełki kolekcjonerskie takie jak pocztówki z okresu I wojny światowej, Kamieniołomy na Rejowie z 1910 roku, osiedle Milica, Dworzec PKP czy makietę Kościoła w parafii Bzin z 1906 roku. Uzupełnieniem wystawy był piękny album, w którym znalazły się dodatkowe pocztówki i zdjęcia m.in. Jerzego Hakenberga, Edwarda Krokowskiego i Marcina Medyńskiego. Wystawę można oglądać do 11 kwietnia w godzinach pracy biblioteki przy ul. Towarowej.

Powiat reprezentowały: Katarzyna Bilska, członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego i Beata Wojciechowska, kierownik Referatu ds. Promocji.

      Zaproszeni goście na wernisażu

 

 

   Zaproszeni goście podczas oglądania wystawy

  Goście podczas wystawy

 Wystawa pocztówek

 

 

  Podczas oglądania wystawy

Katarzyna Bilska Członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego podczas wystawy

Marcin Medyński i Marcin Janakowski - organizatorzy wystawy

 Wystawa pocztówek

2012-2022 Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej.