Na terenie powiatu skarżyskiego od połowy czerwca wdrażany jest partnerski projekt „Świętokrzyskie dla Ukrainy”. Celem głównym projektu jest świadczenie pomocy w zakresie oparcia społecznego, aktywizacji społecznej oraz adaptacji do warunków społeczno-kulturowych obywateli Ukrainy w wieku aktywności zawodowej oraz ich otoczenia. Z projektu w powiecie skarżyskim będzie mogło skorzystać 250 osób. Samorząd powiatu skarżyskiego na realizację projektu pozyskał unijne pieniądze w wysokości ponad 3,5 mln zł. W ramach projektu w starostwie powiatowym uruchomione zostało Centrum Pomocy Uchodźcom (CPU), które oferuje wsparcie dla uchodźców.

- Nasz powiat pozyskuje środki zewnętrzne na realizację różnych projektów i tych inwestycyjnych, dzięki którym możemy poprawiać infrastrukturę drogową oraz inwestować w edukację czy ochronę zdrowia jak i projektów społecznych, które umożliwiają wsparcie osób niepełnosprawnych czy seniorów. Jednym z takich projektów społecznych jest projekt partnerski „Świętokrzyskie dla Ukrainy”, w realizację którego włączył się nasz powiat. Pozyskaliśmy na ten cel z unijnych środków ponad 3,5 mln zł. Uchodźcy, którzy przebywają na terenie naszego powiatu i którzy zgłoszą się do udziału w tym projekcie uzyskają m.in. wsparcie w zakresie nauki języka polskiego, przygotowania do podjęcia pracy zawodowej poprzez specjalistyczne kursy, a także pomoc prawną, psychologiczną czy usługę tłumacza – mówi starosta Artur Berus. - Już uruchomiliśmy w starostwie Centrum Pomocy Uchodźcom, w którym zatrudniona została Ukrainka Lidiya posługująca się językiem polskim. Lidiya jest takim łącznikiem między tym co my, jako powiat, mamy do zaoferowania w ramach projektu, a uchodźcami, którzy będą korzystać z tego wsparcia – dodaje starosta.

Centrum Pomocy Uchodźcom (CPU) mieści się w Skarżysku-Kamiennej przy ul. Plac Floriański 1, 26-110 Skarżysko-Kamienna – pokój 303, tel.: 690 999 062, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Centrum Pomocy Uchodźcom jest czynne w dniach poniedziałek – piątek  w godz.: 8:00 – 20:00, w  sobotę w godz.: 8:00 – 14:00.

- Powiat skarżyski od początku wybuchu wojny na Ukrainie wspiera uchodźców, którzy znaleźli tutaj schronienie. Dzięki środkom unijnym przyznanym przez Świętokrzyski Urząd Marszałkowski to wsparcie będzie mogło być jeszcze większe. Wsparciem w ramach tego projektu mogą zostać objęci obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutym 2022 roku, posiadające status uchodźcy w wieku od 18-60 roku życia, a także dzieci oraz osoby starsze z ich najbliższego otoczenia. Obecnie trwa nabór chętnych do udziału w projekcie – informuje członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego Adam Ciok, lider projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy” wdrażanego na terenie powiatu skarżyskiego. - Zapraszamy wszystkie osoby spełniające kryteria. A więcej informacji uzyskają państwo bezpośrednio pod nr tel. 690 999 062 – zachęca do udziału w projekcie A. Ciok.

Projekt „Świętokrzyskie dla Ukrainy” realizowany jest w partnerstwie przez - Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, powiaty: kielecki, skarżyski, starachowicki i włoszczowski, miasto Kielce oraz przy udziale Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Finansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

członkowie zarządu i pracownik w centrum pomocy uchodźcom urzędniczka przyjmuje interesantkę tabliczka na drzwiach z informacją o Centrum Pomocy Uchodźcomtabliczka na drzwiach z informacją o Centrum Pomocy Uchodźcom

Obraz1

Adres urzędu

ul. Konarskiego 20
26-110 Skarżysko-Kamienna

telefon: 41 3953000
fax: 41 2524001

starostwo@skarzysko.powiat.pl

Godziny pracy:
poniedziałek: 8:00 - 16:00
wtorek - piątek: 7:30 - 15:30