W czwartek, 12 maja przy Zespole Placówek Edukacyjno - Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej przy udziale przedstawicieli samorządu powiatu skarżyskiego – starosty Artura Berusa, członka zarządu Katarzyny Bilskiej, radnej Barbary Koci, naczelnika Wydziału Edukacji, Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Renaty Pacek oraz dyrektora świętokrzyskiego oddziału PFRON Andrzeja Michalskiego otwarto nowo powstały Ośrodek Wsparcia i Testów (OWiT). Ośrodek na co dzień będzie wspierać osoby z niepełnosprawnościami, które będą mogły sprawdzać sprzęt ułatwiający im codzienne funkcjonowanie, a także bezpłatnie wypożyczyć potrzebne urządzenia.  Całkowity koszt powstania OWiT wynosi ponad 1 milion 500 tysięcy złotych i jest w całości finansowany ze środków pozyskanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jest to jedyny tego typu ośrodek w województwie świętokrzyskim.

- Mam ogromną satysfakcję, że na terenie naszego powiatu skarżyskiego powstał jako jedyny w województwie świętokrzyskim Ośrodek Wsparcia i Testów. Jest to kolejne miejsce, które mocno wspiera osoby niepełnosprawne na terenie powiatu skarżyskiego, ale tym razem także osoby niepełnosprawne spoza naszego powiatu. Życzę liderowi projektu, całemu zespołowi abyście maksymalnie wspierali dalej osoby niepełnosprawne – mówił starosta Artur Berus, podkreślając, że powiat nadal będzie aplikował o środki z programów przeznaczonych na wsparcie osób z niepełno sprawnościami.

Ośrodek Wsparcia i Testów będzie funkcjonował przy Specjalistycznym Centrum Wspierającym Edukację Włączająca w Skarżysku-Kamiennej w ramach realizacji programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pn. „Centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością”, z którego otrzymał stuprocentowe dofinansowanie w wysokości 1 500 328,50 zł.

- Jest mi bardzo miło, że mogę być dzisiaj z Wami. Gratuluję panu Staroście, panu Dyrektorowi i całemu Zespołowi Nauczycielskiemu. Cieszę się, że ten projekt znalazł finał, że możemy dziś otworzyć Ośrodek Wsparcia i Testów. W oddziale świętokrzyskim PFRON znajduje się centrum informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnościami. Już zgłaszają się osoby, które chciały by skorzystać z tego Ośrodka Wsparcia i Testów - mówił dyrektor świętokrzyskiego oddziału PFRON Andrzej Michalski. - Niejednokrotnie osoby z niepełnosprawnością maja problemy w wyborze odpowiedniego sprzętu, oprogramowania, które ułatwi im funkcjonowanie w społeczeństwie. Dzięki Państwa zaangażowaniu to się udało. Mam nadzieję, że te środki, które przekazaliśmy i przekażemy do 2024 r. zostaną właściwie wykorzystane – dodał dyrektor Michalski licząc na kolejną owocną współpracę w następnych latach.   

Jak zaznaczył kierownik OWiT Paweł Garbuzik w ramach funkcjonowania Ośrodka osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie mogą wypożyczyć oraz przetestować najnowsze technologie asystujące, m.in. sprzęt elektroniczny, ale także specjalistyczny, jak: linijka brajlowska, lupy elektroniczne, notatniki brajlowskie przenośne, pętle indukcyjne czy klawiatury dla osób z dysfunkcjami wzroku. Wypożyczanie i testowanie sprzętu odbywać się będzie bezpłatnie. Szczegółowy wykaz sprzętu oraz zasady świadczenia porad, konsultacji i instruktażu oraz wypożyczania technologii asystującej dostępne są na stronie internetowej Ośrodka (www.owitskarzysko.pl)

Z wsparcia OWiT w Skarżysku-Kamiennej mogą skorzystać:

  • osoby, które przedstawią skierowanie z PFRON celem udzielenia wsparcia w ramach zadania (najpóźniej w dniu przystąpienia do wsparcia);
  • osoby z niepełnosprawnością, które posiadają aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub aktualne orzeczenie równoważne (orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów), które skorzystają z realizacji zadania.

Celem działania OWiT jest zwiększanie, podtrzymywanie lub poprawianie możliwości samodzielnego funkcjonowania osób z niesprawnościami poprzez nieodpłatne:

  • prezentowanie korzyści wynikających ze stosowania technologii asystujących w takich obszarach jak: komunikowanie się, dostęp do informacji, nauka, praca, rozwijanie hobby, zwiększenie aktywności życiowej, samodzielności i zaradności osobistej oraz dbałości o zdrowie;
  • świadczenie porad osobom z niepełnosprawnościami w optymalnym wyborze, właściwych do aktualnych potrzeb technologii asystujących i ich prezentacja;
  • prowadzenie wstępnego instruktażu oraz wskazywanie potencjału wykorzystania technologii asystujących w życiu codziennym lub pomoc osobom z niepełnosprawnościami w wyszukaniu stosowanych szkoleń w tym zakresie;
  • wypożyczanie sprzętów, urządzeń i oprogramowania w celu ich testowania przez osoby z niepełnosprawnościami;
  • świadczenie porad członkom rodzin osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunom, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących wykorzystania technologii asystujących.

Ośrodek Wsparcia i Testów w Skarżysku-Kamiennej

ul. Szkolna 16, 25-001 Skarżysko-Kamienna

tel. 504 671 051, 504 671 086

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.owitskarzysko.pl

media społecznościowe: https://www.facebook.com/owitskarzysko

starosta otwiera OWiTdyrektor PFRON przemawiauczestnicy otwarcia ośrodka symboliczne przecięcie wstęgiuczestnicy otwarcia ośrodka sprzęt do wypożyczeniaprezentacja sprzętuuczestnicy otwarcia ośrodka

 

 

2012-2022 Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej.