W sobotę, 26 marca b.r. w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej, odbyła się promocja Skarżyskiego Słownika Biograficznego tom.2. Organizatorem tego autorskiego spotkania było Starostwo Powiatu Skarżyskiego, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Skarżysku-Kamiennej oraz Fundacja Wczoraj dla Jutra.

Pierwszy tom Skarżyskiego Słownika Biograficznego ukazał się w 2008 roku, natomiast drugi - został wydany w 2021 roku. Publikacja tam najpierw ukazała się w formie elektronicznej dzięki otrzymanej dotacji ze Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego, a w formie papierowej przy pomocy finansowej Powiatu Skarżyskiego. Okazją do wydania drugiego tomu były przygotowania do obchodów 100-lecia nadania praw miejskich osadzie Kamienna.

Skarżyski Słownik Biograficzny Tom 2. Miasto i Powiat zawiera biogramy osób, które nie są mieszkańcami miasta, ale miały znaczący wpływ na jego rozwój. Autorami biogramów są Marcin Medyński, Marcin Jankowski, Piotr Kardyś, Krzysztof Zemeła, Tadeusz Wojewoda. Przy pracach nad publikacją współpracowali również Tomasz Bzymek, Jan Janiec, Ryszard Sowa, Mariusz Obarzanek, Jan Kędracki i Aleksandra Kwaśniewska, Mariusz Obarzanek.

- W publikacji możemy znaleźć informacje o różnych osobach, począwszy od okresu średniowiecza po osoby współczesne. Tradycyjnie już obok sylwetek, które wpłynęły pozytywnie na rozwój naszego miasta dodaliśmy osobę, która niechlubnie wpisała się w naszej historii – powiedział podczas prezentacji słownika Marcin Medyński. – Zachęcam do zapoznania się z naszą publikacją.

- Chylę czoła przed autorami, którzy w tak ciekawy sposób zaprezentowali nam najważniejsze fakty  z historii naszego miasta. Jest to rzadka umiejętność. Jeszcze raz dziękuję autorom i cieszę się, że jako powiat mieliśmy możliwość uczestniczenia w tej historycznej publikacji. Dla osób, które przybyły na dzisiejsze spotkanie przygotowaliśmy małą niespodziankę. Każdy otrzyma od nas egzemplarz tego słownika – powiedziała Katarzyna Bilska, członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego.

Podczas spotkania o swoich biogramach opowiadali autorzy Piotr Kardyś, Marcin Medyński i Tadeusz Wojewoda, a także padła zapowiedź publikacji 3 tomu.

     Piotr Kardyś, Marcin Medyński i Tadeusz Wojewoda podczas spotkania autorskiego

 mieszkańcy powiatu skarzyskiego podczas promocji publikacji

    Spotkanie autorskie

      katarzyna Bilska dziękuje autorom słownika

   Marcin Medyński wręcza slownik przybyłym mieszkańcom

    Wręczanie słownika

  Dyskusja w wąskim gronie po spotkaniu

   Dla przybyłych organizatorzy przygotowali wystawe wybranych biogramów ze słownika

2012-2022 Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej.