„Poznaj polskie ślady w Europie” – to przedsięwzięcie, które ma na celu umożliwienie uczniom szkół ponadpodstawowych poznanie zabytków polskiej kultury na terenie Europy,
a także osiągnięć naszych rodaków za granicami kraju.
W pierwszej edycji tego programu dwie szkoły, dla których organem prowadzącym jest powiat skarżyski otrzymały dofinansowanie na realizację tego programu
w wysokości 75000, 00 zł każda. Koszt obu wycieczek edukacyjnych wyniósł 200 231, 00 zł.
Grupa 45 uczniów I Liceum Ogólnokształcącego miała okazję doświadczyć różnorodnych atrakcji i zobaczyć miejsca o historycznej i kulturowej wartości. Młodzież zwiedziła Kościół św. Józefa na Kahlenbergu i miała możliwość spacerować po kampusie Uniwersytetu Wiedeńskiego, co stanowiło okazję do poznania jednego z najciekawszych ośrodków edukacyjnych w Europie. W miejscowościach Opatija i Lovran odkrywali tablice pamiątkowe związane z postaciami historycznymi, takimi jak J. Piłsudski i S. Witkiewicz, popiersie Jana Pawła II. Odwiedzili również grób Emila Korytko, polskiego etnografa, powstańca i działacza niepodległościowego.
II Liceum Ogólnokształcące zrealizowało wycieczkę w terminie 16-20.11.2023. Uczestniczyło w niej 45 uczniów. Zwiedzanie stolicy Estonii młodzież rozpoczęła od Starego Miasta, wpisanego na listę UNESCO: zamek, Toomea, który obecnie jest stolicą parlamentu, wieżę Hermana, średniowieczny rynek z XIV wieku z okazałym ratuszem. Mieli możliwość oglądania budynków zaprojektowanych przez Floriana Wyganowskiego, zwiedzania Starego Miasta m.in. Kościoła św. Piotra, Domu Bractwa Czarnogłowych, Ratusza, dawnego gmachu Politechniki Ryskiej i karcera studenckiego. Każda ze szkół zrealizowała sześć obowiązkowych punktów podróży deklarowanych we wniosku.
Powiat Skarżyski dołożył wszelkich starań, aby z dofinansowania mogła skorzystać większa ilość szkół. Niestety jak zaznacza Katarzyna Bilska – Członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego – proces naboru, który odbywał się za pomocą generatora wniosków uruchomionego na stronie SIO przez Ministerstwo Edukacji i Nauki trwał tylko 16 minut i po tym czasie możliwość zgłoszenia pozostałych placówek zostało zablokowane z powodu wyczerpania środków finansowych.
Niewątpliwie program obu wycieczek poszerzył wiedzę młodzieży, a także dostarczył niezapomnianych wrażeń.
Tekst: Izabela Kujawa