Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego ogłosiło nabór wniosków na realizację w 2011 r. projektów systemowych w ramach Działania 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji.
Warunkiem udziału Beneficjenta w projekcie systemowym jest spełnienie wymogów merytorycznego, organizacyjnego i finansowego.
1.Wymóg merytoryczny
Wymogiem merytorycznym jest posiadanie przez gminę lub powiat dokumentu powiatowej lub gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych – w zależności od Beneficjenta realizującego projekt.
2.Wymóg organizacyjny
a.Ośrodki pomocy społecznej zobowiązane są zatrudniać wymaganą przepisami o pomocy społecznej liczbę pracowników socjalnych, tj., co najmniej 1 pracownika socjalnego na 2000 mieszkańców, nie mniej jednak niż 3 pracowników socjalnych w ośrodku pomocy społecznej.
b.Powiatowe centra pomocy rodzinie zobowiązane są zatrudniać, co najmniej jednego pracownika na stanowisku: doradca ds. osób niepełnosprawnych (może to być pracownik socjalny ds. osób niepełnosprawnych lub inny pracownik, którego głównym zadaniem jest pomoc świadczona osobom niepełnosprawnym – wymagany jest odpowiedni zapis w zakresie obowiązków służbowych lub opisie stanowiska pracy).
3. Wymóg finansowy
Warunkiem udziału Beneficjenta w projekcie jest spełnienie wymogu finansowego, co oznacza wniesienie wkładu własnego w wysokości 10,50% wartości projektu systemowego.
Przy konstruowaniu grupy docelowej należy wziąć pod uwagę obowiązkowe kryteria dostępu określone w Planie Działania na 2011 rok dla Priorytetu VII, tj.:
Poddziałanie 7.1.1
Kryterium 1: W projektach o wartości powyżej 100 tys. zł co najmniej 10% grupy docelowej będą stanowiły osoby niepełnosprawne.
Kryterium 2: Jeżeli w projekcie biorą udział osoby bezrobotne, OPS ma obowiązek skonsultowania grupy docelowej oraz zaplanowanych form wsparcia z właściwym powiatowym urzędem pracy.
Kryterium 3: W 2011 roku wsparciem zostanie objęta co najmniej taka sama liczba nowych uczestników projektu co w poprzednim roku realizacji projektu.
Kryterium 4: W ramach projektu wymagany jest wkład własny w wysokości 10,50% wartości projektu pochodzący ze środków budżetu jednostki samorządu terytorialnego, Funduszu Pracy.
Poddziałanie 7.1.2
Kryterium 1: W projektach o wartości powyżej 500 tys. zł co najmniej 20% grupy docelowej będą stanowiły osoby niepełnosprawne. Projekt uwzględni specyfikę tej grupy dzięki kompleksowości wsparcia jak i poprzez wykorzystanie mechanizmu cross-financingu.
Kryterium 2: Jeżeli w projekcie biorą udział osoby bezrobotne, PCPR ma obowiązek skonsultowania grupy docelowej oraz zaplanowanych form wsparcia z właściwym powiatowym urzędem pracy.
Kryterium 3: W 2011 roku wsparciem zostanie objęta co najmniej taka sama liczba nowych uczestników projektu co w poprzednim roku realizacji projektu.
Kryterium 4: W ramach projektu wymagany jest wkład własny w wysokości 10,50% wartości projektu pochodzący ze środków budżetu jednostki samorządu terytorialnego, PFRON.
Wnioski o dofinansowanie projektu można składać w terminie od 02.11.2010 r. do 10.12.2010 r., do godz. 15.00. W przypadku wniosków nadsyłanych pocztą lub przesyłką kurierską o przyjęciu wniosku decyduje data i godzina wpływu wniosku do Sekretariatu Biura PO KL, ul. Jagiellońska 70, 25-956 Kielce.
Wnioski powinny być przygotowane w aktualnej wersji Generatora Wniosków Aplikacyjnych, w oparciu o aktualnie obowiązujące Zasady przygotowania, realizacji i rozliczania projektów systemowych Ośrodków Pomocy Społecznej, Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie oraz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, oraz Szczegółowy Opis Priorytetów PO KL. Projektodawcy aplikujący o środki Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki mają obowiązek uwzględnienia we wniosku zapisów dotyczących równości szans kobiet i mężczyzn na podstawie standardu minimum.
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej www.pokl.sbrr.pl
Źródło: www.pokl.sbrr.pl