Cele programu
Program ma się przyczynić do stworzenia obywatelom możliwości współpracy i uczestnictwa w budowaniu demokratycznej, otwartej Europy, rozwijania poczucia tożsamości europejskiej opartej na wspólnych wartościach, historii i kulturze, umacniania wśród obywateli poczucia odpowiedzialności za UE oraz pogłębiania dialogu międzykulturowego.
Priorytetowo w programie są traktowane tematy mające szczególne znaczenie dla rozwoju aktywnego obywatelstwa europejskiego: przyszłość UE; aktywne obywatelstwo europejskie: partycypacja i demokracja w Europie; dialog międzykulturowy; jakość życia ludzi: zatrudnienie, spójność społeczna i zrównoważony rozwój, skutki polityki UE dla społeczeństw.
Struktura i działania
Projekty dofinansowywane w programie mogą mieć formę konferencji, seminariów, szkoleń, debat ekspertów, publikacji, badań, wydarzeń kulturalnych itp. Wyodrębniono cztery grupy działań:
1. Aktywni obywateli dla Europy – ukierunkowane na udział obywateli: partnerstwo miast oraz projekty obywatelskie;
2. Aktywne społeczeństwo obywatelskie w Europie – wspierające organizacje społeczeństwa obywatelskiego i think-tanki;
3. Razem dla Europy – nastawione na pogłębianie koncepcji aktywnego obywatelstwa europejskiego, szerzenie wiedzy o niej w Europie: wydarzenia medialne; badania; narzędzia informowania i rozpowszechniania informacji;
4. Aktywna pamięć europejska: ochrona najważniejszych obiektów i zbiorów archiwalnych dotyczących przesiedleń oraz upamiętnienie ofiar nazizmu i stalinizmu.
Kto i kiedy może aplikować?
Wnioski mogą składać podmioty promujące aktywne obywatelstwo europejskie, m.in. władze i instytucje lokalne, organizacje pozarządowe, think-tanki, związki zawodowe, instytucje edukacyjne, kulturalne i sportowe oraz grupy obywateli pochodzące z krajów członkowskich UE, krajów EFTA, będących stronami porozumienia Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Liechtenstein, Islandia), krajów kandydujących do UE i krajów Bałkanów Zachodnich. Można się ubiegać o dotację na projekt lub dotację do budżetu operacyjnego organizacji społeczeństwa obywatelskiego na poziomie europejskim (zapewnia finansowanie ciągłych działań). Ogłoszenia o konkursach i terminach publikowane są w Internecie przez Komisję Europejską w corocznych planach prac – zazwyczaj w I kwartale każdego roku.
Więcej na stronie internetowej: www.europadlaobywateli.pl. Zespół Punktu Kontaktowego czeka na wszystkich zainteresowanych „Europą dla Obywateli” od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00 w Instytucie Adama Mickiewicza (ul. Mokotowska 25, 00-560 Warszawa, tel. 0-662 293 925, e-mail:
Europa dla obywateli
- Szczegóły
- Kategoria: Organizacje pozarządowe