ukraina pomoc

W minioną niedzielę, 10 września na skarżyskim Placu Zabaw im. Antoniego Biernackiego przy ulicy Franciszkańskiej odbył się kolejny, a zarazem ostatni już piknik sportowo-integracyjny w ramach partnerskiego projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy”.  Były koncerty, były gry, zabawy oraz animacje dla dzieci, a także liczne stoiska z lokalnymi produktami. Tak jak poprzednie tego typu wydarzenia i tym razem piknik zorganizowany przez Powiat Skarżyski cieszył się dużym zainteresowaniem małych i dużych mieszkańców powiatu.   

Wsparcie, aktywizacja i integracja uchodźców z Ukrainy to jedne z podstawowych działań prowadzonych przez powiat skarżyski w ramach realizacji projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy”.

- Działania pomocowe dla uchodźców, które już od roku realizujemy w ramach projektu „Świętokrzyskie dla Ukrainy” na wielu płaszczyznach pokazały, że były one trafione i bardzo potrzebne. Uczestnicy projektu praktycznie skorzystali m.in. z wsparcia w zakresie nauki języka polskiego, specjalistycznych kursów zawodowych, a także z pomocy prawnej czy psychologicznej. Nie zabrakło także wydarzeń mających na celu budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich. Takie zadanie miały organizowane przez nasz powiat pikniki integracyjno-sportowe. Te pikniki przyciągnęły liczne grupy mieszkańców powiatu skarżyskiego tych rodzimych jak i goszczących tutaj rodzin ukraińskich. Można więc śmiało powiedzieć, że nasza lokalna społeczność ciepło przyjęła i zaakceptowała obecność uchodźców na terenie powiatu skarżyskiego – podsumowuje dotychczasowe działania projektowe lider w powiecie skarżyskim Adam Ciok, członek Zarządu Powiatu Skarżyskiego.     

Podczas niedzielnego Pikniku Sportowo-Integracyjnego pn. „Świętokrzyskie dla Ukrainy w Skarżysku-Kamiennej” przygotowano liczne atrakcje na najmłodszych i dla dorosłych.

Na scenie wystąpili m.in. zespół Panzerflower oraz Jacek Pastuszko, który przeniósł publiczność w krainę łagodności. Swoje talenty zaprezentowali również lokalni artyści – Szkoła Tańca Just Dance, dzieci ukraińskie oraz dorośli artyści-amatorzy z Ukrainy.

Najmłodsi mogli swoją energię spożytkować bawiąc się na dmuchawcach. Nie zabrakło także animacji, różnorodnych, ciekawych gier i zabaw z atrakcyjnymi nagrodami. Dopełnieniem atrakcji były - malowane twarze, kolorowe warkoczyki, tatuaże brokatowe. Na wszystkich uczestników pikniku czekały także degustacje smakowitych potraw oraz grill, wata cukrowa, popcorn, lody oraz stoiska z lokalnymi produktami.

Ponadto można było spróbować przejażdżki konnej oraz zapoznać się z pracą służb i instytucji takich jak: Policja, Straż Pożarna, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz MCK.

Piknikowi towarzyszyła piękna, słoneczna wrześniowa pogoda oraz dobry humor.

Projekt “Świętokrzyskie dla Ukrainy” realizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Oś Priorytetowa 9 Włączenie społeczne i walka z ubóstwem, Działanie 9.1 Aktywna integracja zwiększająca szanse na zatrudnienie. Partnerem projektu jest Powiat Skarżyski.

Adam Ciok lider projektu na scenieUczestnicy pikniku grają w szachyplecenie warkoczykówwata cukrowachłopiec na motocyklu policyjnymdziewczynka ćwiczy akrobacjewystęp dzieci ukraińskichwystęp ukraińskich amartorów wokalistyki Uczestnicy piknikupokazy strazakówwystęp dzieciwystep wokalnywokalistkipiana partywystęp wokalny Jacka Pastudszkona scenie organizatorzy i gosciegry i zabawy dla uczestników występ zespołu Panzerflower

Fot.: Marek Sikora

2012-2022 Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej.